W trakcie Bielskich Targów Budowlanych, które odbyły się w marcu br., jeden z największych polskich producentów pergoli współpracujący blisko z Nice – firma ALU4U – postanowiła zaprezentować inteligentne systemy sterowania zastosowane w swoich pergolach oraz pozostałych osłonach przeciwsłonecznych.

ALU4U to wieloletni Partner Handlowy elero w Polsce. elero, będący jednym z największych na świecie producentów napędów elektrycznych i sterowników do inteligentnej automatyki budynków, to marka Nice – globalnego lidera w sektorze Smart Home, Security oraz Home and Building Automation. W styczniu 2021 roku, Nice wspólnie z elero,  w ramach globalnych struktur powołały do życia nową jednostkę organizacyjną – Sun Shading Solutions, której zadaniem jest rozwój produktów i umocnienie pozycji w sektorze automatyki do osłon przeciwsłonecznych. Częścią Nice jest również polska marka FIBARO dostarczająca rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej. Podczas Bielskich Targów Budowlanych, ALU4U i marki Nice wspólnie zaprezentowały rozwiązania pozwalające na pełną automatyzację produktów dostępnych w ogrodzie oraz domu.

Pergole produkowane w ALU4U zostały stworzone z myślą o klientach ceniących sobie prestiż oraz komfort wypoczynku – mówi Tomasz Kita, współwłaściciel  firmy ALU4U. – Lamele z regulacją kąta nachylenia do 120 stopni, automatyzowane silnikami elero, pozwalają na dostosowanie ilości wpadającego słońca oraz dopływu świeżego powietrza. Komfort użytkowania oraz wygodę daje 100-procentowa szczelność dachu oraz system ukrytych rynien odprowadzających nadmierną ilość wody do podłoża. Dodatkowo nasze pergole wyróżnia możliwość zastosowania oświetlenia LED, zautomatyzowanych przesłon bocznych różnego rodzaju, a także promienników, co pozwala zamienić taras w przestronny salon, wykorzystywany również po zachodzie słońca, nie tylko wiosną i latem – dodaje Jacek Grzegorzek współwłaściciel ALU4U.

 

Systemy Smart Home powstały po to, by każdy użytkownik mógł zmienić sposób swojego życia, czyniąc je prostszym i bardziej funkcjonalnym. Latem ubiegłego roku w ramach struktur Nice powstała nowa jednostka organizacyjna – Smart Home, której zadaniem jest zaoferowanie nowych rozwiązań, których priorytetem będą potrzeby i wygoda mieszkańców inteligentnych domów. Nowa jednostka Smart Home ma na celu zintegrowanie rozwiązań i produktów Nice, elero i FIBARO. Dzięki integracji cały dom będzie połączony ze sobą w celu zarządzania oświetleniem, roletami, bramami, kamerami bezpieczeństwa, ogrzewaniem i chłodzeniem, systemami nawadniającymi, systemami multimedialnymi, monitorowaniem otwarcia drzwi i okien, wykrywania obecności szkodliwych gazów i zalania oraz wszystkich codziennych czynności, które można zautomatyzować.

Rozwiązania smart home znajdują zastosowanie również w przypadku pergoli – im bardziej zaawansowana pergola, tym więcej mamy możliwości jej automatyzacji i sterowania.
Dzięki centrali Nice – Yubii Home lub FIBARO Home Center 3 nasze możliwości nie ograniczają się wyłącznie do otwarcia lub zamknięcia dachu, bądź materiałowych ścian bocznych. Uzyskujemy bowiem dodatkowe możliwości sterowania oświetleniem LED, jego jasnością oraz barwą przy wykorzystaniu modułów FIBARO RGBW. – Coraz częściej klienci pytają o wysublimowane rozwiązania, w których wykorzystywane są różne urządzenia elektryczne. W skład ekosystemu Yubii mogą wchodzić znajdujące się w pergoli m.in. profesjonalne systemy audio lub smart TV, którymi także sterujemy za pośrednictwem tej aplikacji w naszym smartfonie lub tablecie. Elementem systemu może być nawet automatyczna kosiarka do trawy Husqvarna AutoMower – zauważa Marcin Krupnik, Product Manager w Nice Polska w dywizji screen.

Interaktywne stoisko na Bielskich Targach Budowlanych nie ograniczyło się wyłącznie do systemów pergoli. Klienci mieli okazję zapoznać się także z innymi produktami firmy ALU4U, takimi  jak drzwi aluminiowe oraz ogrodzenie palisadowe wraz z automatyczną bramą przesuwną i słupkiem multimedialnym. Ponadto współwystawca Firma EMV prezentowała nowoczesną stolarkę PCV wraz z przesłonami okiennymi typu żaluzje fasadowe i rolety zewnętrzne. Dzięki centrali Yubii Home wszystkie urządzenia stały się częścią jednego ekosystemu.

Centrale Yubii Home, jak i Home Center 3 są dużym ułatwieniem, a często wręcz zbawieniem dla instalatora. Wszystkie radiowe urządzenia Nice i elero możemy dograć do centrali, bez żadnych dodatkowych przekaźników. Z kolei pozostałe urządzenia na stoisku wyposażyliśmy w odpowiednie moduły Z-Wave, dzięki czemu mieliśmy okazję ich wspólnego powiązania i wykorzystania w scenariuszach – dodaje Szymon Kaczmarek, specjalista ds. technicznych w Nice. Każdy odwiedzający stoisko miał okazję zarządzać całym systemem nie tylko za pośrednictwem aplikacji Yubii w telefonie komórkowym lub tablecie, ale także za pośrednictwem czytnika gestów FIBARO Swipe czy przycisku FIBARO Button. Dzięki integracji z Google Home pojawiła się możliwość sterowania całym stoiskiem za pomocą komend głosowych.

Pytania odwiedzających stoisko dotyczyły głównie możliwości rozbudowy systemu oraz jego dalszej integracji z innymi elementami infrastruktury domowej oraz ogrodu. Nie ulega wątpliwości, że pergole ALU4U, które w większości przypadków są bardzo zindywidualizowanym produktem, dzięki inteligentnemu sterowaniu w najbliższych miesiącach mogą stać się jeszcze popularniejsze.