O FIBARO

FIBARO to globalna marka działająca w branży Internetu Rzeczy (Internet of Things), dostarczająca rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej. System FIBARO w przeciągu zaledwie kilku lat, zadomowił się na sześciu kontynentach, stając się jednym z najbardziej zaawansowanych, bezprzewodowych systemów inteligentnego domu na świecie. FIBARO jest systemem w całości stworzonym, rozwijanym i produkowanym w Polsce – zarówno siedziba, jak i fabryka FIBARO znajdują się pod Poznaniem. Firma zatrudnia niemal 250 pracowników. Od lipca 2018 r. marka jest częścią grupy Nice. Misją FIBARO jest wzbogacanie życia ludzi na całym świecie poprzez tworzenie komfortowej, przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni domowej.

Wielkopolskie korzenie firmy

FIBARO jest systemem w całości stworzonym, rozwijanym i produkowanym w Polsce – zarówno siedziba, jak i fabryka FIBARO znajdują się w Poznaniu. Od lipca 2018 r. marka jest częścią grupy Nice. Firma zatrudnia około 250 pracowników. Znacząca liczba pracowników wywodzi się z poznańskich środowisk akademickich. FIBARO posiada również oddział w Zielonej Górze specjalizujący się w budowaniu software’u i aplikacji niezbędnych do poprawnego działania systemu.

Portfolio produktów

Fibar Group S.A. jest producentem elementów automatyki budynkowej oraz integratorem wielu zewnętrznych rozwiązań wchodzących w skład nowoczesnego systemu smart home o nazwie FIBARO. Dostarcza m.in. centrale zarządzające automatyką budynkową, będące podstawą całego inteligentnego systemu. W ofercie firmy znajdują się również sensory wykrywające określone zdarzenia, takie jak choćby ruch, zalanie, zawilgocenie, dym lub CO w powietrzu bądź otwarcie drzwi lub okien.

Kolejną kategorią produktów tworzonych przez FIBARO są aktory, czyli urządzenia wykonawcze, sterujące pracą zewnętrznych urządzeń. Wśród nich można wymienić chociażby inteligentne gniazdka elektryczne oraz głowice termostatyczne regulujące temperaturę kaloryferów.

W portfolio firmy znajdują się także produkty zarządzające dostępem do budynku. Intercom to pierwszy komunikator domowy FIBARO zbliżony funkcjonalnościami do nowoczesnego domofonu, jednak o znacznie szerszych możliwościach i zastosowaniach.

Systemem FIBARO i jego urządzeniami można sterować na trzy sposoby. Po pierwsze, poprzez aplikację mobilną dostarczaną przez producenta. Kolejną metodą jest stosowanie urządzeń wyzwalających, takich jak piloty czy programowalne przyciski. Trzeci sposób to sterowanie głosem za pomocą zewnętrznych asystentów głosowych, takich jak Siri, Alexa i Google Assistant.

Grafiki i zdjęcia

 

POBIERZ ZDJĘCIA

Fabryka FIBARO

Cała produkcja FIBARO odbywa się w Poznaniu, gdzie znajduje się fabryka zatrudniająca ponad 100 osób. Nowy obiekt znajdujący się na terenie FIBARO Technology Park zajmuje powierzchnię ponad 1200 m2 powierzchni produkcyjnej, 1250 m2 przestrzeni magazynowej oraz 1700 m2 biurowej i socjalnej. To tutaj produkowane są wszystkie urządzenia znajdujące się obecnie w portfolio firmy, zarówno te z linii Z-Wave, jak i HomeKit.

FIBARO posiada innowacyjny park maszynowy, w którego skład wchodzą najnowsze rozwiązania uznanych światowych producentów oraz narzędzia stworzone przez inżynierów FIBARO, dedykowane produkcji i testowaniu urządzeń z obszaru smart home.

FIBARO stawia na jakość, zatem 100% produktów przechodzi tu wyśrubowaną fazę testów. Urządzenia z poznańskiej fabryki dostępne są na 6 kontynentach.

 

 

POBIERZ ZDJĘCIA

Idea open innovation

FIBARO pozyskuje innowacyjne projekty technologiczne w modelu open innovation. Idea ta narodziła się w latach 60. ubiegłego wieku na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley. Zgodnie z tą koncepcją przedsiębiorstwa powinny pozyskiwać wiedzę i innowacje w ramach współpracy z zewnętrznymi podmiotami, a nie tylko poprzez pracę własnych działów badawczo-rozwojowych. Taki model daje spółkom technologicznym o wiele większą szansę powodzenia we wdrożeniu innowacji niż w przypadku polegania wyłącznie na własnych siłach. To praktyka stosowana przez większość dojrzałych graczy z rynku technologicznego, którzy swoją działalność opierają przede wszystkim na innowacyjności swoich produktów i rozwiązań.

W FIBARO koncepcja open innovation realizowana jest poprzez spółkę córkę, Fibar Group Intellectual Property Assets Sp. z o.o., której zadanie stanowi zarządzanie własnością intelektualną wypracowaną przez FIBARO, a także pozyskiwanie innowacyjnych rozwiązań z sektora IoT w różnych modelach współpracy.

Piszą o nas

Materiały wideo

 

 

FIBARO YouTube