Dekorowanie choinki jest jedną z najwspanialszych tradycji bożonarodzeniowych w naszej kulturze. Zwyczajowo jej dekorowanie rozpoczynamy od lampek świątecznych. Wielu z użytkowników korzysta od lat z tych samych lampek. Ich podłączenie  za pomocą inteligentnych wtyczek do systemu FIBARO w jednym z warszawskich mieszkań pozwoliło nie tylko na niestandardowe korzystanie z lampek, ale także umożliwiło sprawdzenie, czy i jak bardzo wzrosną rachunki za zużycie energii elektrycznej.

Jodła kaukaska też może być smart i eko

W odwiedzanym przez nas mieszkaniu święta rozpoczęły się relatywnie wcześnie. – Jak tylko w pierwszym punkcie niedaleko naszego miejsca zamieszkania pojawiły się prawdziwe choinki, dzieci na swój sposób zmusiły męża, żeby od razu kupił świąteczne drzewko. Co roku wybieramy jodłę kaukaską, bo wytrzymuje ona dłużej niż świerk. Był to pierwszy weekend grudnia – mówi Pani Natalia z Warszawy. – Od ponad kilku lat korzystamy z tych samych lampek choinkowych, a mamy też w mieszkaniu zainstalowany system FIBARO. Poprosiłam męża, żeby zaskoczył mnie z choinką w tym roku. Więc dzieciaki mogły ubrać choinkę dokładnie jak chciały, a mąż miał błysnąć, jeśli chodzi o sterowanie lampkami. Dodatkowo chciałam wiedzieć, jak bardzo wzrosną nam rachunki za prąd, jeśli lampki będą włączone non-stop – dodaje Pani Natalia.

Na wybranej jodle kaukaskiej oprócz mnóstwa bombek i łańcuchów znalazły się również dwa sznury starych lampek choinkowych. Zostały one podłączone do prądu za pośrednictwem FIBARO WallPlugów – inteligentnych gniazdek. Sercem systemu była centrala YubiiHome. Podłączenie w ten sposób lampek choinkowych sprawiło, że w mieszkaniu pojawiło się mnóstwo sposobów, żeby magia Świąt pozostała z mieszkańcami optymalnie długo.

Zabłyśnij w święta

Inteligentne gniazdka sprawiły, że każdym ze sznurów lampek choinkowych można sterować niezależnie z poziomu smartfona i aplikacji Yubii. W przyjaznym interfejsie widzimy stan każdego ze sznurów lampek choinkowych, możemy go w prosty sposób włączyć i wyłączyć. Widoczna jest także aktualna konsumpcja energii elektrycznej. Sterowanie z poziomu aplikacji to jednak dopiero początek możliwości.

Choć telefon komórkowy mamy przy sobie praktycznie zawsze, w święta często chcemy od niego odpocząć. Warto wykorzystać inne sposoby sterowania. – Moja żona generalnie nie lubi być zaskakiwana, ale w tym przypadku udało się – mówi Pan Wojciech. – Pod stołem, w niewidocznym miejscu, zainstalowałem The Button, inteligentny przycisk. Jedno przyciśnięcie oznaczało włączenie jednego sznura lampek, podwójne – włączenie drugiego kompletu, a potrójne – wyłączenie wszystkich lampek. Siedząc przy stole z gośćmi mogłem sterować w niewidoczny sposób choinką, bez wykorzystania telefonu. To na pewno robiło wrażenie. – dodaje Pan Wojciech.

Efekt świątecznej magii można wywołać również na inne sposoby. Jeśli chcielibyśmy włączyć światła choinkowe za pomocą gestu ręką w górę, wystarczy, że skorzystamy z czytnika gestów Swipe. Ruch ręką w dół może z kolei oznaczać całkowite zgaszenie choinki. Dzięki podłączeniu drzewka świątecznego do systemu FIBARO, możemy także nim sterować za pomocą komend głosowych (najpopularniejsi asystenci głosowi to Google Home, Apple SIRI czy Amazon Alexa).

Poczuj magię tych świąt wtedy, kiedy trzeba

– Drugim zadaniem od żony było sprawdzenie, ile nasza jodła kaukaska zużywa prądu. Mówiąc krótko, miałem sprawdzić, ile będzie nas kosztowało poczucie magii tych Świąt – śmieje się Pan Wojciech. W aplikacji Yubii można znaleźć panel energii, który pokazuje zużycie energii ze wszystkich urządzeń, które są podłączone do systemu. Wartość możemy sprawdzić w kWh lub w złotówkach, jeśli w panelu administracyjnym wcześniej zdefiniujemy stosowaną taryfę.

– W poprzednich latach choinka świeciła u nas non-stop. Zapominaliśmy ją wyłączyć, jak wychodziliśmy do pracy. Wieczorami ze zmęczenia zasypialiśmy przed telewizorem i w ten sposób choinka też świeciła, a nikt z niej realnie nie korzystał. W systemie ustawiłem automatyczne sceny, które sprawiały, że choinka świeci teraz u nas w dni powszednie od 17:00 do 22:00, ale tylko wtedy kiedy ktoś z nas przebywa w domu – zauważa Pan Wojciech.

W ciągu dwóch tygodni światełka choinkowe zużyły 0,95 kWh. Dostawcą energii do tego warszawskiego mieszkania jest E.ON Polska, a stosowana taryfa to G11 (Najprostsza dla Ciebie). Oświetlenie choinki w ten sposób w skali miesiąca oznacza dla gospodarstwa domowego wydatek 1,95 zł. – W tym roku wyjeżdżamy na święta i nie zrobiliśmy żadnego oświetlenia na zewnątrz – w ogródku i na tarasie. Ale gdybyśmy jednak byli na miejscu, to na pewno podpięlibyśmy oświetlenie do centrali. Szacuję, że w ten sposób moglibyśmy zaoszczędzić ok. 25% na kosztach energii w skali całego okresu świąteczno-noworocznego – kończy Pani Natalia.

UWAGA: Testy były wykonywane przez 14 dni.

Wesołych i oszczędnych Świąt!

Kontrola zużycia energii elektrycznej to tylko ułamek możliwości centrali sterującej. Dzięki tej samej centrali oraz tej samej aplikacji użytkownik ma możliwość sterowania nie tylko oświetleniem, ale także roletami, bramami oraz systemem alarmowym, a także temperaturą bez względu na rodzaj ogrzewania wykorzystywany w domu lub mieszkaniu.

Do 28 lutego 2023 r. skorzystaj z rabatu 10% na wszystkie produkty w sklepie mojefibaro.pl. Użyj w koszyku kodu PROMO10.