Warszawa 7 listopada 2017 r. –  FIBARO, polski system smart home, wzbogacił się o dwa nowe rozwiązania na nadchodzący sezon grzewczy. The Heat Controller (głowica termostatyczna) pozwala na zdalne zarządzanie ogrzewaniem w domu i znaczną oszczędność rachunków, a CO Sensor (czujnik czadu) zadba o bezpieczeństwo i komfort domowników. Oba produkty zaprezentowano dziś w warszawskim salonie FIBARO Experience Center.

Ogrzewanie to istotny problem w Polsce. Badanie wykonane na zlecenie FIBARO przez Kantar TNS pokazało, że średnio najwięcej płacą za nie mieszkańcy województwa Podkarpackiego (1590 zł) oraz Łódzkiego (1502 zł). Najmniejsze rachunki w sezonie zimowym płacą natomiast mieszkańcy województw Podlaskiego i Pomorskiego – odpowiednio 796 zł i 736 zł. Zaskakiwać może jednak fakt, że to nie mieszkańcy najdroższych województw są najbardziej niezadowoleni z opłat, prym wiodą w tym mieszkańcy Małopolski, Wielkopolski, Śląska oraz województwa Opolskiego.

The Heat Controller

Głowica termostatyczna FIBARO to urządzenie montowane bezpośrednio na zawór kaloryfera, które pozwala w inteligentny sposób zarządzać ogrzewaniem w domu lub mieszkaniu. W połączeniu z systemem smart home FIBARO głowica pozwala na zdalne sterowanie temperaturą z poziomu aplikacji w smartfonie lub tablecie. Dzięki zastosowaniu kilku urządzeń można ustawić inną temperaturę w każdym z pomieszczeń, a nawet zaplanować jaka temperatura ma panować w danym pomieszczeniu np. po wykryciu w nim ruchu. Możliwe jest również zaplanowanie harmonogramów ogrzewania, np. kiedy wracamy z pracy system automatycznie nakaże głowicom zwiększyć temperaturę w wybranych pomieszczeniach i ogrzać dom na nasz powrót. The Heat Controller może współpracować z zewnętrznymi czujnikami temperatury, by mierzyć poziom nagrzania pomieszczenia nie tuż obok źródła ciepła, ale w miejscu, w którym faktycznie przebywamy, np. na kanapie, zapewniając nam komfort cieplny. Urządzenie świetnie radzi sobie również z zapewnieniem stałego, zadanego poziomu ciepła w pomieszczeniu. Głowica może również reagować na takie zdarzenia jak otwarcie okna, odłączając wówczas dopływ ciepła. Wewnętrzne badania FIBARO pokazały, że system wyposażony w głowice termostatyczne może zredukować koszty ogrzewania nawet o 42%. Dzięki zastosowaniu bezprzewodowej komunikacji oraz wewnętrznego zasilania montaż The Heat Controller jest bardzo prosty i nie wymaga dodatkowych podłączeń, a po zamontowaniu dokonuje automatycznej kalibracji dostosowując się do zaworu grzejnika. Urządzenie dostępne jest w wersji współpracującej ze standardem Apple Home Kit oraz Z-Wave.

CO Sensor

CO Sensor to urządzenie zapewniające bezpieczeństwo domownikom. Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny w sezonie grzewczym. Jest to gaz niewidocznym i nie posiadającym zapachu, przez co ludziom trudno zorientować się, że mają do czynienia z zagrożeniem. Powstaje w wyniku niepełnego spalania się materiałów palnych, do czego może dochodzić w takich urządzeniach jak piece gazowe, kominki opalane drewnem, piece kaflowe czy gazowe ogrzewacze pomieszczeń. Tylko w ostatnim sezonie grzewczym czyli od września 2015 r. do marca 2016 r. straż pożarna odnotowała aż 2229 poszkodowanych i 50 ofiar w wypadkach związanych z czadem[1]. W warszawie zaprezentowano dziś także model urządzenia CO Sensor. Jest to certyfikowany czujnik czadu o wyjątkowej precyzji pomiaru. Wykryje nawet nieznacznie podwyższone ilości tlenku węgla, które w dłuższej perspektywie mogą wpływać na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Przy wyższych stężeniach czujnik natychmiast powiadamia o zagrożeniu głośnym sygnałem alarmowym oraz migającą diodą LED. Czujnik zadziała nawet bez łączności z systemem smart home, a jego praca jest stale monitorowana. Po podłączeniu do systemu smart home FIBARO czujnik zadziała również jako czujnik temperatury, a w razie wykrycia tlenku węgla może wymusić otwarcie okien czy uruchomienie wentylacji. Urządzenie jest dostępne w standardach Z-Wave oraz Apple Home Kit.

O FIBARO 

FIBARO to polska marka, działająca w branży Internetu Rzeczy (Internet of Things), dostarczająca rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej. System FIBARO w przeciągu zaledwie kilku lat, zadomowił się na sześciu kontynentach, w przeszło stu krajach, stając się jednym z najbardziej zaawansowanych, bezprzewodowych systemów inteligentnego domu na świecie. FIBARO jest systemem w całości stworzonym, rozwijanym i produkowanym w Polsce – zarówno siedziba, jak i fabryka FIBARO znajdują się w Poznaniu. Firma zatrudnia niemal 350 pracowników. Misją FIBARO jest wzbogacanie życia ludzi na całym świecie poprzez tworzenie komfortowej, przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni domowej.

Więcej informacji o firmie i produktach znaleźć można na stronie www.fibaro.com

[1] http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/idn:35885

materiały do pobrania
POBIERZ ARTYKUŁ