Po zakończeniu sezonu grzewczego przychodzi czas na dokonanie analizy wydatków za ogrzewanie. FIBARO w połączeniu z systemem ogrzewania elektrycznego Heat Decor pozwala nie tylko na estymację wysokości rachunków za prąd elektryczny, ale przede wszystkim zautomatyzowanie przepływu energii elektrycznej w naszym domu i wykorzystanie jej do optymalnego ogrzania naszych przestrzeni życiowych.

FIBARO razem z Heat Decor w ostatnich dniach marca wzięło udział w seminariach dla instalatorów oraz projektantów sieci elektrycznych, w trakcie których prezentowano inteligentne sposoby sterowania ogrzewaniem elektrycznym. – Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego opublikowaliśmy symulator oszczędności na ogrzewaniu po zastosowaniu systemu FIBARO. Jak wynika z naszych badań bez względu na sposób ogrzewania domu, z systemem FIBARO można zaoszczędzić do 37% w skali roku – zauważa Wojciech Jankowski, Dyrektor Marketingu FIBARO.

W seminariach, w których udział wzięło blisko 200-stu projektantów sieci elektrycznych oraz elektryków prezentowano, jak optymalnie ogrzać dom za pomocą mat i folii grzewczych Heat Decor przy zastosowaniu inteligentnego sterowania. – Jednym z integralnych elementów aplikacji Yubii jest panel energii. Mamy możliwość sprawdzenia bilansu energetycznego domu. Kluczowa jest jednak możliwość przygotowania automatyzacji. Dzięki FIBARO mamy możliwość integracji instalacji fotowoltaicznych z ogrzewaniem elektrycznym i wykorzystanie produkowanego prądu do ogrzania naszego domu. Zainteresowanie tym rozwiązaniem przerosło nasze oczekiwania. Widzimy, że instalatorzy w coraz większym stopniu interesują się, jak użytkownicy mogliby wykorzystać energię pochodzącą z paneli fotowoltaicznych – dodaje Jankowski.

Ogrzewanie elektryczne może być skuteczną alternatywą dla pompy ciepła. – Wodna podłogówka ma większą bezwładność i ogrzewa mniej równomiernie. Folie grzewcze ogrzewają dynamicznie i bardziej równomiernie. Umożliwiają bardzo precyzyjne sterowanie – mówi Leszek Łuczyn, Dyrektor Marketingu Heat Decor. – Przez 2 dni wspólnie staraliśmy się pokazać elektrykom, że ogrzewanie elektryczne dla kontroli używanej energii i planowania optymalnej temperatury w każdym z pomieszczeń osobno jest najlepszym wyborem. W połączeniu z systemem FIBARO to naturalne rozwiązanie dla wszystkich prosumentów, którzy produkują energię elektryczną i nie wiedzą, w jaki sposób ją wykorzystać. Jeśli chcemy uzyskać rzeczywiste oszczędności, to wykorzystajmy energię elektryczną do ogrzania naszego domu automatyzując poziom jej użycia – dodaje Łuczyn. Seminaria odbyły się w Krakowie i Katowicach i dodatkowo brali w nich udział przedstawiciele jednostek edukacyjnych i samorządowych. Poruszano również tematy dotyczące wykorzystania energii elektrycznej w przyszłości w budynkach użyteczności publicznej oraz rozwoju budynkowych systemów smart.

Przy zastosowaniu mat lub folii grzewczych istnieje możliwość wykorzystania inteligentnych termostatów (np. z rodziny MCO Home), które są w pełni kompatybilne z siecią Z-Wave. Jeśli z różnych względów inwestor nie chce korzystać z termostatów, dzięki FIBARO uzyskuje możliwość sterowania temperaturą w wybranych strefach swojego domu, całkowicie za pośrednictwem aplikacji z poziomu tabletu lub smartfona. Największe korzyści płyną jednak przede wszystkim z inteligentnych automatyzacji ogrzewania: zastosowania harmonogramów ogrzewania, utrzymywania optymalnych temperatur w poszczególnych pomieszczeniach czy zastosowania wielu stref ogrzewania lub trybu wakacyjnego.

Flagowe produkty Heat Decor to rewolucyjne folie grzewcze na podczerwień, wybitnie wytrzymałe maty grzewcze i estetyczne panele grzewcze.