System ogrzewania stanowi istotny element każdego domu lub mieszkania. Ceny związane z instalacją, eksploatacją oraz zmieniające się trendy rynkowe coraz częściej zmuszają do refleksji i szukania alternatywnych sposobów ogrzewania domów i mieszkań. FIBARO w swoim portfolio produktowym posiada szeroką gamę urządzeń, które z powodzeniem pomogą zoptymalizować proces ogrzewania, co bezpośrednio przekłada się na podniesienie komfortu domowników przy jednoczesnym zredukowaniu kosztów związanych z eksploatacją instalacji grzewczych.Ogrzewanie podłogowe

W przypadku ogrzewania podłogowego jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są kable grzewcze. Układa się je przed zalaniem wylewki betonowej – posadzki, a wielkość odstępów między kablami jest ściśle określona w instrukcji montażu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wykorzystania maty grzewczej, czyli pasa specjalnej siatki z wplecionym kablem grzejnym, który umieszcza się w warstwie kleju lub masy samopoziomującej bezpośrednio pod panelami lub płytkami. Podczas montażu maty grzejnej zalecane jest zachowanie odstępu od stojących umywalek oraz innych elementów przytwierdzonych na stałe do podłogi, ponieważ przy ewentualnej wymianie tych elementów mogłoby dojść do mechanicznego uszkodzenia maty. Kolejnym rozwiązaniem stosowanym w przypadku instalacji podłogowych są folie grzejne. Wykonane są one z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej i dostępne są w zestawach, które składają się z modułów grzewczych.

Niewątpliwą zaletą wspomnianych rozwiązań jest stosunkowo mały koszt związany z instalacją ogrzewania. Posiadacze instalacji PV mogą wykorzystać zakumulowaną energię by dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania domu. Problematyczna może natomiast okazać się duża bezwładność cieplna – podłoga będzie nagrzewać się wolniej i wolniej stygnąć co bezpośrednio przekłada się na utrudniania w regulacja i utrzymaniu stałej temperatury w pomieszczeniach.  W związku z ryzykiem przegrzania podłogi koniecznie jest stosowanie termostatów z pomiarem temperatury podłogi.Alternatywą dla wyżej wymienionych materiałów grzewczych jest zastosowanie ogrzewania podłogowego wodnego. Jest to Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, które instalowane jest w podłodze i zasilane wodą grzejną. Przy takim rozwiązaniu podłoga może samodzielnie pełnić rolę grzejników lub służyć jako uzupełnienie pozostałych grzejników zamontowanych w domu.

Ogrzewanie podłogowe wodne oferuje przede wszystkim równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu oraz niższe koszty eksploatacji w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem grzejnikowym. Należy jednak pamiętać o konieczności stosowania w podłodze materiałów, które dobrze znoszą wysokie temperatury – ewentualna awaria instalacji wymaga demontażu części podłogi.

Inteligentny system FIBARO pozwala na zautomatyzowanie i zoptymalizowanie wszystkich wymienionych rodzajów instalacji ogrzewania podłogowego, udostępniając kilka możliwości na zintegrowanie obu systemów. Podstawowym rozwiązaniem jest wykorzystanie termostatów ściennych MCO Home dostępnych w oficjalnej dystrybucji FIBARO. Brak instalacji elektrycznej pod termostaty ścienne też nie sprawia większych problemów. Wystarczy użyć moduł dopuszkowy FIBARO Smart Module, który zdalnie steruje podłączonymi urządzeniami i obwodami i bezprzewodowy, bateryjny sensor FIBARO Door/Window Sensor 2 z wbudowanym czujnikiem temperatury. Informację dotyczącą temperatury w danych pomieszczeniach i zmianę ustawień można dokonać bezpośrednio z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej Yubii Home na urządzeniach z systemem Android i iOS.

Ogrzewanie grzejnikowe

W dalszym ciągu jednym z często występujących typów ogrzewania w domach i mieszkaniach jest ogrzewanie grzejnikowe. Podstawowy podział obejmuje grzejniki zasilane wodą oraz grzejniki elektryczne.

Te pierwsze zasilane są ciepłą wodą wytwarzaną poprzez źródła ciepła i dzielą się na wiele typów w zależności od materiału wykonania, konstrukcji, sposobu oraz miejsca montażu. Ogrzewanie grzejnikowe wodne charakteryzuje niskim kosztem instalacji, wygodą użytkowania i łatwością naprawy. Na niekorzyść takiego rozwiązania przemawia fakt, że w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego nie będziemy w stanie zapewnić optymalnego rozłożenia temperatury w pomieszczeniu mimo adekwatnie wyższych kosztów eksploatacji. Będziemy też mieć do czynienia z wysuszaniem powietrza.Grzejniki ścienne łatwo zintegrujemy z systemem FIBARO dzięki inteligentnym głowicom termostatycznym Heat Controller. Urządzenie może być zamontowane bez dodatkowych narzędzi na trzech rodzajach zaworów termostatycznych, a dodatkowy czujnik zewnętrzny pozwala na jeszcze większa dokładność w odczytywaniu zmieniającej się temperatury pomieszczenia.

Posiadacze grzejników kanałowych mogą dokonać integracji przy pomocy termostatów ściennych lub w przypadku braku odpowiedniej instalacji eklektycznej wykorzystać moduł FIBARO Smart Module i uniwersalny multisensor FIBARO Motion Sensor z wbudowanym czujnikiem detekcji ruchu oraz pomiaru temperatury.