Dzięki wsparciu jednego z naszych partnerów od 2017 roku z FIBARO współpracuje Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie. Przez ten czas uczniowie z opiekunami stworzyli coś naprawdę niezwykłego. Przykład ten pokazuje jak przy odrobinie zaangażowania z prostego systemu zbudować rozwiązania ułatwiające życie i rozwijające kompetencje uczniów.

Po pięciu latach działań przyszedł czas na podsumowanie.


Artur Libner, nauczyciel przedmiotów elektrycznych: Nasza przygoda z FIBARO rozpoczęła się 29 maja 2017 roku. W tym dniu po raz pierwszy pojawiła się w szkole centrala FIBARO HC2 wraz z pierwszymi czujnikami. stworzyliśmy stanowisko do podlewania roślin. Była to pompa wodna podłączona do Wall pluga, dla którego napisaliśmy scenę na podlewanie w określonych porach. W pracowni zainstalowaliśmy czujkę ruchu FIBARO Motion Sensor i Dimmer. Pierwsze ćwiczenia polegały na nauce dodawania elementów do centrali i pisaniu scen. Wszystkim uczniom najbardziej jednak przypadł do gustu sterownik RGB. Każda grupa prześcigała się w pomysłach, jak kreatywnie go wykorzystać.

Dzięki współpracy z Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Głogowie oraz Powiatu Głogowskiego, które sponsorowały zakup sprzętu, postanowiliśmy zrealizować Laboratorium paneli słonecznych i inteligentnych budynków na bazie systemu FIBARO. Na pomysł ten wpadliśmy po powrocie ze staży zawodowych w ramach programu Erasmus+, które odbyliśmy z uczniami w Sewilli. W laboratorium wykonaliśmy podświetlenie blatu taśmą LED sterowaną sterownikiem RGB, czujnik ruchu, który aktywował oświetlenie w momencie wejścia do sali oraz czujkę dymu. Dodatkowo w początkowym etapie wtyczka FIBARO Wall Plug uruchamiała oświetlenie na budynku szkoły – zastąpiliśmy go później automatycznym przełącznikiem zasilania.

Wszystkie ćwiczenia, jakie wykonywaliśmy na zajęciach wykonywaliśmy na centrali, która normalnie pracowała w naszym systemie, przez co czasem dochodziło do zabawnych sytuacji. Przed oficjalnym uruchomieniem Laboratorium udało się nam jeszcze zakupić zestaw Netatmo i zaimplementować go do systemu. Dzięki temu staliśmy się jedyną szkołą w Polsce, która mierzy stężenie dwutlenku węgla w szkole i poziom hałasu. Z czasem dokupiliśmy czujnik deszczu i wiatru tworząc w ten sposób bardzo dobrze wyposażoną stację pogodową, której dane udostępniamy uczniom i mieszkańcom miasta.

Kiedy nasze zasoby FIBARO zaczęły się powiększać, postanowiliśmy pozyskać kolejną centralę, aby nie wykonywać ćwiczeń, na pracującym systemie. W ramach projektu zawodowego „Szansa w zawodowcach” zakupiliśmy kolejną centralę HC2. Niestety pandemia Covid – 19 zahamowała prace w szkole, niemniej jednak udało nam się wykonać oświetlenie korytarza przy pracowni 303 z wykorzystaniem taśmy LED oraz reflektorów sterowanych dimmerem i czujką ruchu. 

W ubiegłym roku szkoła wraz z przyjaciółmi z Ukrainy stworzyła projekt „Meet smart home” – wszystkie informacje o nim wraz ze zdjęciami można zobaczyć TUTAJ.

Ostatnim ze zrealizowanych projektów jest Laboratorium VR i projektowania instalacji elektrycznych. Autorami projektu nowej pracowni wraz z Arturem Libnerem są Beata Bilińska – kierownik administracyjny i dyrektor szkoły Paweł Korzeń. Ta bardzo nowoczesna pracownia zaprojektowana została w całkowicie innej konwencji, niż typowa sala lekcyjna. Na szczególną uwagę zasługuje lustrzany, czarny sufit, fragment ceglanej ściany nawiązującej do ponad 100 letniej historii szkoły i ultranowoczesne metody nauczania, wykorzystujące technologię VR. Oczywiście również tam nie mogło zabraknąć wyposażenia FIBARO: podświetlenia ściany taśmą LED, gniazd od zestawu VR podłączonego do inteligentnego gniazdka FIBARO Walli Outlet, kontrolującego zużycie prądu oraz oświetlenia sufitowego z każdą lampą podłączoną do FIBARO Single Switcha i zaprogramowaną odpowiednią sceną. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie czujka dymu i czujnik otwarcia drzwi. Projekt jest na końcowym etapie realizacji.

Artur Libner: Chcielibyśmy jeszcze w pracowni VR i Pracowni 303, którą prowadzę, zainstalować rolety okienne, które zaciemniały by nam salę, a na korytarzu automatycznie uchylane okna, aby zwiększyć komfort pracy i przebywania w szkole, ponieważ nasza stacja pomiaru dwutlenku węgla, już po godz. 9.30 sygnalizuje 3-4 krotnie przekroczenie jego stężenia.  Na pewno z czasem uda nam się i to zrealizować.

Na chwilę obecną jesteśmy w fazie planowania w nowym roku szkolnym wykonania tablicy, do nauki montażu systemu FIBARO. Mamy już pewną koncepcję jak miałaby wyglądać, mamy trochę podzespołów, mamy zespół, który chce się tego podjąć. Od września siadamy z chłopakami i spróbujemy przygotować takie stanowisko.

Nie mogę tu pominąć ogromnej pomocy Partnera FIBARO, pana Mariusza Chrzanowskiego z Wrocławia, który pomógł nam bardzo w realizacji naszych zamierzeń. Świetnie rozumie relacje szkoła – firma, jest absolutnie profesjonalny, a do tego bardzo życzliwy.