2 sierpnia 2018 r. – FIBARO, lider branży smart home w Polsce, wprowadza dziś aktualizację swojego systemu operacyjnego zarządzającego centralkami. Autorskie oprogramowanie w wersji 4.510 zwiększa bezpieczeństwo użytkowników oraz wprowadza nowe integracje systemu z urządzeniami takich firm jak Philips czy Samsung. Systemem będzie można również zarządzać za pośrednictwem aplikacji Facebook Messenger oraz przez serwis internetowym IFTTT (If This Then That), który pomaga automatyzować zadania pomiędzy serwisami dostępnymi na platformie.

Nowa wersja systemu operacyjnego FIBARO dostępna jest od dziś dla użytkowników centralek Home Center 2. Aktualizacja oprogramowania zwiększa bezpieczeństwo korzystania z systemu oraz wprowadza dodatkowe zabezpieczenia związane z przesyłaniem danych użytkowników. Oprogramowanie w wersji 4.510 wprowadza m.in. możliwość wykonywania kopii zapasowych w chmurze oraz na lokalnym dysku twardym. Backup wykonany w ten sposób jest szyfrowany dwuetapowo przy wykorzystaniu 256-bitowych kluczy AES generowanych na podstawie unikatowych danych centralek Home Center 2. Nowa wersja software’u wprowadza również zmiany, które korzystnie wpływają na stabilność działania systemu oraz zmniejszają możliwość wystąpienia potencjalnych błędów przy przyszłych aktualizacjach.

Sterowanie telewizorem i urządzeniami AGD

System operacyjny w wersji 4.510 daje użytkownikom FIBARO możliwość integracji inteligentnego domu z rozwiązaniami takich firm jak: Samsung Smart Appliance, Cool Automation, Hunter Douglas czy Philips TV. Współpraca z Samsung Smart Appliance to m.in. możliwość zarządzania urządzeniami AGD koreańskiego producenta za pośrednictwem aplikacji FIBARO i wykorzystywaniem ich w predefiniowanych scenach. Dzięki integracji możliwe będzie zdalne sterowanie m.in. oczyszczaczem powietrza, odkurzaczem, klimatyzatorem, piekarnikiem, zmywarką czy pralką. Możemy np. ustalić, że po wyjściu domowników z mieszkania, system FIBARO zarządzi odkurzanie autonomicznym odkurzaczem. Nowe oprogramowanie pozwoli również na współpracę z telewizorami Philips wyposażonymi w funkcje smart TV. Użytkownicy korzystający z rolet zewnętrznych i bram garażowych firmy Hunter Douglas będą mogli zintegrować je z modułami FIBARO. Integrację z Cool Automation docenią natomiast zarządcy budynków – dzięki aktualizacji, możliwe będzie zarządzanie nawet setką urządzeń klimatyzacyjnych z poziomu systemu smart home.

Warto przypomnieć, że na początku 2018 r. FIBARO na tragach CES w Las Vegas zaprezentowało 13 integracji z zewnętrznymi producentami, m.in. Google, Amazon, Apple – sterowanie głosowe, oraz Yale, Bose, Sonos czy Yamaha. Poza dużymi partnerstwami, FIBARO wdraża również integracje tworzone przez społeczność. W tej chwili, w dedykowanym, bezpłatnym sklepie, jest ich już ponad 175. Użytkownicy tworzą również rozwiązania wykorzystujące adaptery IR między innymi dla urządzeń takich firm jak Samsung, Sony, LG, Apple, Dream, O2, Panasonic, Honeywell, Dyson, Nuki oraz Husqvarna.

Smart Home przez Facebooka

Inną nowością, jaką docenią użytkownicy jest nowy sposób na komunikację ze swoim inteligentnym domem. Do tej pory klienci FIBARO mogli korzystać z dedykowanej aplikacji na urządzeniach mobilnych lub zarządzać systemem za pośrednictwem komputera i dedykowanej strony www. Wraz z nową wersją systemu dochodzi możliwość komunikowania się ze smart home FIBARO za pośrednictwem chat bota w aplikacji Facebook Messenger. Za pomocą prostych komend tekstowych w oknie konwersacji użytkownicy będą w stanie sprawdzić status poszczególnych elementów systemu i urządzeń a także uruchomić wcześniej ustalone akcje w swoim domu.

Integracja z IFTTT (If This Then That) – czyli automatyzacja codziennych czynności

Ważnym udogodnieniem związanym z aktualizacją oprogramowania jest również integracja systemu FIBARO z serwisem internetowym IFTTT, który pozwala zautomatyzować rutynowe czynności. Korzystanie z IFTTT polega na wykorzystaniu gotowych lub utworzeniu własnych tzw. apletów (aplet) które działają na zasadzie jeśli wyzwalacz (trigger) to działanie (action) (if this then that). Dzięki tej integracji przed użytkownikami Home Center 2 otwierają się możliwości automatyzacji swojego otoczenia z wykorzystaniem bogatej (ponad 600) bazy serwisów. Np. Powrót Uberem może automatycznie zapalić światło przed domem, innym przykładem może być powiadomienie sms o wykryciu zalania przez FIBARO Flood Sensor czy dodanie wpisu do arkusza google z datą i godziną otwarcia drzwi.

Użytkownicy centralek Home Center 2 mogą już pobierać aktualizacje systemu operacyjnego. FIBARO zaleca jej wykonanie jak najszybciej z uwagi na rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i komfort korzystania z systemu smart home.

materiały do pobrania
POBIERZ ARTYKUŁ