W ostatnich latach systemy automatyki budynkowej cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród instalatorów, elektrotechników i innych specjalistów z branży, ale także uczniów szkół zawodowych, techników i studentów kierunków technicznych. Młodzi ludzie upatrują w tej dziedzinie szansy na pracę w dobrym, przyszłościowym zawodzie. Systemy inteligentnego domu są też dla nich interesujące pod względem ekologicznym – oszczędzania energii i zarządzania nią w zrównoważony sposób – co wpisuje się w aktualne trendy. 

FIBARO jako polska firma i ekspert w branży smart home skutecznie dzieli się wiedzą podejmując liczne działania edukacyjne i umożliwiając młodzieży rozwój w tym kierunku.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy eksperci-praktycy przeprowadzali szkolenia w kilku szkołach średnich, w klasach technicznych. Dzięki tego typu spotkaniom uczestnicy dowiadywali się czym jest Smart Home, w jaki sposób ułatwia życie mieszkańców domu i jak pomaga zabezpieczyć nieruchomość. Pozwala to dostrzec również komercyjne możliwości jakie daje ta dziedzina wchodzącym na rynek pracy młodym ludziom.

Automatyka budynkowa to temat, który rozwija wyobraźnię, uczy przestrzennego myślenia, kształtuje poszukiwanie logicznych odpowiedzi i podejmowanie decyzji. Jest to też nauka transdyscyplinarna, która w sobie wiedzę z wielu dziedzin – między innymi informatyki, mechatroniki, elektrotechniki i automatyki. To jednak nie tylko nauki ścisłe. Uczniowie uczą się komunikacji z klientem, odczytywania zmieniających się potrzeb użytkowników i dostosowywania do nich usług. Umiejętności miękkie, choć równie ważne, często są pomijane w tradycyjnym szkolnictwie technicznym.

Studenci uczelni wyższych również widzą w montażu inteligentnego domu zawód przyszłości.

FIBARO rozpoczęło właśnie współpracę z Politechniką Poznańską. Tam, na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki, z inicjatywy studentów powstają stanowiska dydaktyczne obejmujące produkty FIBARO, dzięki którym studenci mogą poznać bliżej sposób ich funkcjonowania oraz w praktyce ćwiczyć podłączanie wybranych elementów do wspólnego układu. W maju przeprowadzimy również szkolenia dla studentów, w tym uczestników koła naukowego, które pozwolą zrobić im pierwszy krok w kierunku pracy w branży smart home – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor marketingu Fibar Group.

Usługi inteligentnego domu stały się też przedmiotem rozważań studentów studiów podyplomowych z zakresu projektowania usług SWPS w Poznaniu. Praca dyplomowa zespołu obejmuje projekt sklepu internetowego, który pozwoli na zakup usług smart home bez wychodzenia z domu z pełną obsługą posprzedażową.

FIBARO planuje kontynuować działania edukacyjne w drugiej połowie roku.