We wrześniu dzieci wrócą do szkoły i ustalą nowy, rodzinny rytm tygodnia.  Z każdym rokiem nasze pociechy są coraz starsze i bardziej samodzielne. Zgodnie z prawem, te, które ukończyły już 7 lat mogą pokonywać drogę ze szkoły do domu same. Poza odwołaniem się do tych zasad szczególnie istotna jest ocena stopnia dojrzałości i rozwoju emocjonalnego dziecka. Wielu rodziców zastanawia się więc czy ten moment jest odpowiedni, czy dziecko jest wystarczająco dojrzałe i co zrobić by zwiększyć jego bezpieczeństwo nie odbierając mu niezależności.

Bezpieczny powrót ze szkoły

Głównym zmartwieniem rodziców jest sam powrót do domu. Od najmłodszych lat dzieci są uczone zasad ruchu drogowego, rozglądania się na pasach czy przechodzenia na zielonym świetle. Ważne jest także by nie rozmawiać z obcymi, nie dać namówić się na przejażdżkę samochodem z nieznajomym czy wybierać uczęszczane trasy. Niepokój ten częściowo łagodzą smartwatche z GPSem i możliwością wykonania połączenia do mamy lub taty. Można w ten sposób skontrolować lokalizację malucha i pomóc w nagłych wypadkach.

Dziecko w domu

Często zapomina się, że druga część przygody z samodzielnością odbywa się już w domu. Dziś systemy smart home ułatwiają najmłodszym pierwsze kroki w tym zakresie, zwiększają ich bezpieczeństwo i skutecznie uspokajają rodziców. Dodatkowo pomogą utrzymać rutynę, nawet gdy rodzice nie wrócili jeszcze z pracy i pociecha przez jakiś czas pozostaje bez kontroli. Taki system składa się z wtyczek i czujników, które komunikują się poprzez centralę. Wystarczy skonfigurować ustawienia dopasowane do specyficznych potrzeb rodziny, by zadbać o jej bezpieczeństwo i ułatwić sobie codzienne życie.

Dzięki inteligentnemu czujnikowi otwarcia okien i drzwi FIBARO Door/Window Sensor oraz geolokalizacji rodzic bez problemu sprawdzi w aplikacji Yubii Home czy dziecko wyszło do szkoły bądź z niej wróciło. To pierwszy krok do zwiększenia swobody małego ucznia. Zwykle rodzicom zależy też na tym, aby po chwili odpoczynku dziecko wykorzystało czas na odrobienie lekcji. Co w sytuacji, gdy korzystając z braku kontroli dziecko utknie przed telewizorem lub konsolą na dłużej? Tu z pomocą przychodzi inteligentna wtyczka FIBARO Wall Plug, która przez aplikację powiadomi rodziców czy telewizor lub konsola nie są włączone zbyt długo i pozwoli na wyłączenie sprzętu elektronicznego zdalnie. Taka interwencja będzie z pewnością bolesna, ale pozwoli zachować rutynę i plan dnia.

Bezpieczne przygotowanie posiłku

Jeśli dziecko nie je obiadu w szkole, bądź planowana jest dłuższa nieobecność rodziców warto zadbać o wartościowy posiłek, który zapewni mu energię do odkrywania świata. Starsze dziecko bez problemu obsłuży mikrofalówkę lub znajdzie w lodówce jakąś przekąskę, a system poinformuje o tym fakcie rodzica. Dodatkowym zabezpieczeniem może być w takiej sytuacji czujnik dymu Smoke Sensor FIBARO, który wykryje nie tylko dym, ale także podwyższoną temperaturę w kuchni. Tu podobnie jak w innych przypadkach opiekunowie zobaczą powiadomienie w aplikacji Yubii Home, a sam czujnik zacznie wydawać głośny dźwięk. Alarm i powiadomienie pozwolą na szybką reakcję rodziców lub sąsiadów.

Ulga dla domowego budżetu

Szerokie możliwości dostosowania i rozbudowy systemu w dowolnym momencie, wraz ze zmieniającymi się potrzebami domowników, to niewątpliwe zalety rozwiązań FIBARO. Warto podkreślić też, że smart home może również zatroszczyć się o domowy budżet. Możemy na przykład zautomatyzować temperaturę w domu, obniżać ją gdy nikogo nie ma w domu i podnosić dopiero na chwilę przed powrotem pierwszego domownika. Oprócz scen ustawionych automatycznie można wywołać taką akcję zdalnie w aplikacji – w razie potrzeby lub zmian w planie dnia. Opłaca się też sterować zdalnie oświetleniem – choćby wtedy gdy któryś z mieszkańców zapomni wyłączyć światła. Umożliwi to rodzinie realne oszczędności.

Bezinwazyjna instalacja i inwestycja w przyszłość

Inteligentny dom FIBARO jest systemem bezprzewodowym. Wiele urządzeń zasilanych jest bateryjnie, inne montowane są w puszkach podtynkowych. Oznacza to, że instalację można przeprowadzić w dowolnym momencie. Kucie ścian, by położyć kilometry kabli to już przeszłość! Przygotowanie bezpiecznej i inteligentnej przestrzeni wokół dziecka będzie sprzyjało rozwojowi jego samodzielności i kompetencji. Rozwinie też bezcenne poczucie sprawczości i umiejętność podejmowania decyzji, które przydadzą się zarówno w szkole jak i w całym przyszłym życiu.