Inteligentne domy w świadomości rosnącej rzeszy Polaków przestały być pieśnią przyszłości, a w oczach wielu z nich stały się standardem. Świadczy o tym m.in. wzrost sprzedaży FIBARO o 47% rdr. w 2018 roku. Przejawia się to również rosnącym zainteresowaniem inwestorów mieszkaniami wyposażonymi w inteligentne rozwiązania. Fakt ten dostrzegają deweloperzy na rynkach polskim i zagranicznym. Razem z FIBARO zaoferowali już ponad 50 000 mieszkań wykorzystujących system smart home z Poznania.

Wg przewidywań firmy badawczej IDC do 2022 roku łączna liczba urządzeń sprzedanych na globalnym rynku smart home ma osiągnąć 939,7 miliona[1], czyli średnio 18,5% wzrostu rocznie względem 433,1 mln w 2017 roku. Ten trend dostrzegają także firmy deweloperskie, a ich zainteresowanie zastosowaniem pakietów smart home w inwestycjach rośnie. W 2018 roku wzrost sprzedaży mieszkań wyposażonych w FIBARO wzrósł o ponad 50%. Obecnie takie RO dostępne są w ofercie m.in. takich firm jak: Yareal, Budimex, Marrow, Maycom, APM, ASBUD, Unidevelopment czy Grodzki Development.

O rosnących potrzebach mieszkańców bardzo dobrze wiedzą deweloperzy i architekci, m.in. z rozmów z klientami, którzy coraz częściej pytają o zastosowane inteligentnych rozwiązań

– mówi Szymon Ochociński, Kierownik ds. Klientów Strategicznych FIBARO.

Dlatego jako wzbogacenie swojej oferty proponują  zestawy FIBARO do generowania oszczędności energii, do sterowania ogrzewaniem, roletami i oświetleniem, wzbogacone o elementy z obszaru ochrony przeciwpożarowej i sygnalizacji antywłamaniowej. Jako FIBARO intensywnie dzielimy się wiedzą m.in. z tego zakresu z architektami i deweloperami podczas takich wydarzeń jak Studio Dobrych Rozwiązań czy Seminarium Millenium, konferencje Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz spotkań indywidualnych.

– dodaje Ochociński.

Inteligentny dom – bezpieczeństwo i wygoda

Wśród inwestorów decydujących się na zakup mieszkania wyposażonego w system inteligentnego domu decyzja wynika często ze świadomości idących za takim systemie oszczędności. Odpowiednio skonfigurowany zestaw czujników temperatury i głowic FIBARO Heat Controller pozwala zmniejszyć zużycie ciepła i obniżyć jego koszt o nawet 40%. Odpowiedni zestaw czujników pozwala także uchronić przed kosztami usuwania skutków zalania, pożaru, a także może uratować życie, ostrzegając przed czadem lub pożarem.

Serwis dla deweloperów

Co także istotne wiele funkcji inteligentnego domu realizowane jest automatycznie, bez udziału użytkownika. Mieszkańcy nie muszą więc nawet myśleć o wielu aspektach związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa w domu. System zrobi to za nich. Wg badań przeprowadzonych przez FIBARO z agencją badawczą HumanGraph wynika, że u osób, których mieszkania nie zostały wyposażone w inteligentne rozwiązania, reakcja na stres związany z bezpieczeństwem domu jest 3-krotnie większa niż u tych, które z takich urządzeń korzystają.

[1] https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS43701518, dostęp 20.05.2019 r.