W nowej odsłonie aplikacji Yubii dodano kilka interesujących usprawnień, pośród których najciekawszym jest całkowicie nowy moduł „Camera Panel”, który daje wiele możliwości korzystania z urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Aktualizacja aplikacji jest całkowicie bezpłatna i w większości przypadków odbywa się w pełni automatycznie.

– Po panelu energii dodajemy kolejny, rozbudowany element do naszej aplikacji. Nowy panel kamer pozwala na efektywną, bardziej zaawansowaną współpracę centralek inteligentnego domu FIBARO Home Center oraz Nice Yubii Home z urządzeniami przesyłającymi video w standardzie rtsp, przeznaczonymi do monitoringu posesji oraz obiektów. Zgodnie z przyjętymi założeniami, nasza aplikacja ma dawać użytkownikowi możliwość sterowania większością urządzeń w domu w taki sposób, aby nie było potrzeby korzystania z innych, odrębnych aplikacji. Dzięki kolejnymi aktualizacjom systematycznie zmierzamy do tego celu – mówi Grzegorz Ląg, Kierownik ds. aplikacji w FIBARO. Kompatybilność ze standardem rtsp oznacza możliwość integracji z systemem FIBARO większości kamer IP dostępnych na rynku. W ten sposób z poziomu aplikacji Yubii uzyskujemy podgląd obrazu, który może być widoczny w małym ekranie aplikacji lub skalowalny na całym ekranie smartfona. Jeśli kamera daje możliwość przesyłu strumienia audio, z poziomu aplikacji Yubii uzyskamy także dostęp do źródła dźwięku. Przykładowe wykorzystanie? Jeśli użytkownika nie ma akurat w domu w momencie, kiedy przyjechał do niego kurier, użytkownik może najpierw sprawdzić widok z kamery, a potem zdalnie otworzyć kurierowi bramę garażową.

Podgląd obrazu to jednak tylko początek oferowanych możliwości. – Jak wiadomo, od lat motorem napędowym FIBARO są możliwe integracje między poszczególnymi elementami naszego inteligentnego domu. Wykorzystanie obrazu z kamer przy tworzeniu poszczególnych scen lub scenariuszy to podstawowa zaleta systemu – dodaje Ląg. Tworząc prostą scenę, w przypadku wystąpienia określonego zdarzenia, użytkownik może otrzymać notyfikację w swoim smartfonie lub wiadomość e-mail. Można wyobrazić sobie sytuację, w której po wykryciu otwarcia okna tarasowego przez FIBARO Door/Window Sensor w godzinach nocnych, kiedy nie ma użytkownika w domu, kamera automatycznie robi zdjęcie, które jest momentalnie przesyłane na wskazany adres e-mail.

– Panel kamer w aplikacji jest pierwszym krokiem pewnych zmian dotyczących obsługi kamer przez grupę Nice. Myślę, że jeszcze w 2023 roku będziemy mogli zaskoczyć naszych użytkowników kilkoma nowościami, nad którymi obecnie pracujemy – kończy Grzegorz Ląg. Dzięki aktualizacji aplikacji Yubii, centrale inteligentnego domu FIBARO znajdą swoje zastosowanie już na bardzo wczesnym etapie inwestycji – na przykład na budowie, nawet w momencie montażu stolarki otworowej. Po zastosowaniu centrali FIBARO w połączeniu z czujnikami ruchu oraz otwarcia/zamknięcia drzwi lub okien, zyskujemy narzędzie do zdalnego monitoringu naszego placu budowy.

Aplikacja Yubii jest dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play oraz AppStore, w blisko 20-stu wersjach językowych. Jeśli użytkownik ma już zainstalowaną aplikację i włączony tryb automatycznych aktualizacji, uzyska on dostęp do panelu kamer bez żadnej dodatkowej operacji. W przypadku gdy tryb automatycznych aktualizacji jest wyłączony, niezbędne będzie ręczne zaktualizowanie aplikacji Yubii.