Świadectwo energetyczne to dokument, który informuje o zużyciu energii w budynku oraz określa jego efektywność energetyczną. Im wyższy poziom efektywności energetycznej tym niższe koszty eksploatacji domu i mniejszy wpływ na środowisko. Od 28 kwietnia 2023 mamy obowiązek dołączania kopii tego dokumentu w czterech przypadkach: do zawiadomienia o zakończeniu budowy, wniosku o pozwolenie na użytkowanie, a także jeżeli będziemy chcieli wynająć lub sprzedać dom. Taki certyfikat ważny jest 10 lat.

Wprowadzenie systemów inteligentnego domu, może mieć znaczący wpływ na otrzymanie pozytywnego świadectwa energetycznego dla mieszkania. Oto kilka sposobów, w jakie smart home może pomóc w poprawie efektywności energetycznej i uzyskaniu lepszego wyniku efektywności energetycznej.

Automatyzacja systemów grzewczych i chłodzących

Smart home pozwala na precyzyjne zarządzanie systemami grzewczymi i chłodzącymi w mieszkaniu. Możliwość programowania temperatury w zależności od godziny dnia i preferencji pomaga zaoszczędzić energię. Najprostszy przykład takiej automatyzacji to skonfigurowanie ogrzewania w taki sposób, aby temperatura obniżała się podczas naszej nieobecności i wzrastała przed powrotem do domu. Wykorzystując głowice termostatyczne Heat Controller w każdym pomieszczeniu możemy też sterować temperaturą niezależnie i nie ogrzewać niepotrzebnie nieużywanych pokoi. System może także wykrywać otwarte okno za pomocą czujników Door/Window Sensor i na czas wietrzenia pomieszczenia wyłączyć ogrzewanie. Wszystkie te zasady możemy zastosować również w przypadku klimatyzacji w gorące dni. Takie działania minimalizują nadmiarowe zużycie energii i pozwalają uzyskać lepszą ocenę w zakresie efektywności energetycznej.

Inteligentne oświetlenie

Oświetlenie stanowi znaczący udział w zużyciu energii w domu. Dzięki smart home możesz zainstalować oświetlenie sterowane za pomocą inteligentnych czujników ruchu lub czasu. Oświetlenie może automatycznie wyłączać się, gdy nie ma nikogo w pomieszczeniu lub dostosowywać się do natężenia światła naturalnego. To minimalizuje niepotrzebne oświetlenie i pozwala oszczędzić energię.

Rolety i osłony

Wpływ rolet i osłon na izolację termiczną budynku nie dla każdego jest oczywisty. Warto jednak i tu wykorzystać system smart home. Zgodnie z zapisanymi harmonogramami lub warunkami pogodowymi nasz dom opuści rolety by zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się mieszkania lub ucieczce ciepła w mroźne, wietrzne dni. Pozwoli to na znacznie mniejsze zużycie energii wykorzystanej do schłodzenia lub ogrzania mieszkania. – Zastosowanie urządzeń inteligentnego domu pozwala na automatyczne sterowanie osłonami słonecznymi, co umożliwia w skuteczniejszy sposób sterowanie temperaturą oraz nasłonecznieniem poszczególnych pomieszczeń. Tworząc inteligentne sceny, mamy możliwość kreacji całkowicie niezależnego systemu, który reaguje na zmiany czynników zewnętrznych, bez jakiejkolwiek naszej ingerencji. – mówi Marcin Zwoliński, Presales Manager FIBARO.

Inteligentne zarządzanie energią

Wiele systemów smart home, w tym również smart home FIBARO, ma wbudowane inteligentne systemy zarządzania energią, które monitorują i kontrolują zużycie energii w domu. Jeśli posiadasz instalację fotowoltaiczną w Panelu Energii dostępnym w aplikacji sprawdzisz dane dotyczące produkcji energii i łatwo zadecydujesz, jak ją wykorzystać. Dzięki tym informacjom można podejmować świadome decyzje dotyczące zużycia energii i wprowadzać oszczędności. Takie dane są również przydatne przy sporządzaniu certyfikatu energetycznego.

Co istotne, system smart home może być zainstalowany już w trakcie budowy domu. – W przypadku zastosowania mobilnego routera HubPowerBank uzyskujemy możliwość całkowitego zdalnego sterowania systemem, nawet jeśli wcześniej na danym etapie budowy domu lub mieszkania na terenie inwestycji nie ma dostępnej sieci Wifi. Stosując rozwiązania FIBARO optymalizujemy więc termikę budynku, a także minimalizujemy ewentualną stratę energii cieplnej. – mówi Wojciech Jankowski, Dyrektor Marketingu marki FIBARO.

Cechy, które dzięki systemowi smart home zyskuje dom lub mieszkanie mogą odegrać znaczącą rolę przy ocenie efektywności energetycznej, zoptymalizować zużycie energii i wygenerować realne oszczędności.