Wakacje powinny być czasem relaksu i odpoczynku, jednak pozostawienie swojego domu bez nadzoru może być dla wielu właścicieli powodem do niepokoju. Na szczęście rozwój technologii smart home oferuje nowe sposoby ochrony domu, zapewniając spokój umysłu nawet wtedy, gdy jesteśmy z dala od niego. Dzięki nim możemy monitorować nasz dom, sterować nim zdalnie i otrzymywać powiadomienia w przypadku podejrzanych zdarzeń. Poznajcie kilka sposobów na ochronę domu za pomocą systemu smart home – podczas wakacji i każdej dłuższej nieobecności.

Inteligentne czujniki

Czujniki stanowią ważny element systemu zabezpieczeń. Sensory ruchu, czujniki otwarcia drzwi i okien, a także zalania, dymu i dwutlenku węgla mogą być naprawdę łatwo zintegrowane z naszym systemem smart home. Dzięki temu otrzymujemy powiadomienia na nasz smartfon w przypadku niepożądanych zdarzeń, takich jak ruch w domu, w którym nikogo nie powinno być lub wykrycie dymu. To pozwala nam szybko podjąć odpowiednie działania, takie jak kontakt z odpowiednimi służbami ratunkowymi w przypadku pożaru lub włamania.

Sprawdź nasze inteligentne czujniki lub kup gotowy zestaw Bezpieczeństwo na Start.

Automatyzacja oświetlenia

Automatyzacja oświetlenia może odgrywać istotną rolę w zabezpieczaniu domu choć mało kto pomyśli właśnie o tym w pierwszej chwili. Inteligentne żarówki lub systemy oświetleniowe mogą być programowane tak, aby włączały się i wyłączały w różnych częściach domu, o określonych godzinach, dając wrażenie, że jesteśmy obecni, nawet gdy tak naprawdę nie ma nas w domu. Można ustawić harmonogramy oświetlenia lub połączyć lampy z czujnikiem ruchu, który aktywuje włączenie światła, gdy wykryj aktywność wokół domu. To odstrasza potencjalnych włamywaczy, którzy skupiają się przede wszystkim na domach wyglądających na puste.

Inteligentne zamki drzwi

Tradycyjne zamki drzwi są podatne na manipulacje, a kopie kluczy mogą zaginąć lub zostać skradzione. Inteligentne zamki drzwi oferują nowy poziom bezpieczeństwa. Możemy kontrolować dostęp do naszego domu za pomocą kodów PIN, odcisków palców lub zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Oznacza to, że możemy nadać tymczasowe kody lub dodać uprawnienia dla osób, które potrzebują dostępu do domu w naszej nieobecności – np. dla sąsiadki, która będzie podlewała kwiaty lub kogoś z rodziny, kto będzie doglądał dom. Otrzymujemy wówczas powiadomienia na nasz smartfon, gdy ktoś próbuje otworzyć drzwi, co pozwala nam być na bieżąco z tym, co się dzieje wokół naszego domu.

Zobacz inteligentne zamki, które połączysz z systemem FIBARO.

Inteligentne kamery i systemy monitoringu

Jednym z kluczowych elementów ochrony domu jest też oczywiście monitorowanie jego otoczenia. Inteligentne kamery wewnętrzne i zewnętrzne są wyposażone w funkcje takie jak detekcja ruchu, nagrywanie wideo i transmisję na żywo, co pozwala nam na monitorowanie naszego domu z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem smartfona. Zobacz jak łatwo zintegrować kamery z systemem FIBARO. W przypadku podejrzanych aktywności, otrzymujemy powiadomienia, które umożliwiają nam natychmiastową reakcję, kontakt z odpowiednimi służbami lub powiadomienie sąsiadów.

Urządzenia smart home rewolucjonizują sposób, w jaki chronimy nasze domy, zwłaszcza podczas naszej nieobecności. Inteligentne kamery, czujniki, automatyzacja oświetlenia i inteligentne zamki drzwi to tylko kilka przykładów urządzeń, które możemy zintegrować w naszym domu, aby zminimalizować stres związany z pozostawieniem domu czy mieszkania bez opieki. Dzięki zdalnemu monitorowaniu, sterowaniu i otrzymywaniu powiadomień, możemy być świadomi tego, co dzieje się wokół naszego domu i podjąć odpowiednie działania w razie potrzeby. Przejście na inteligentne rozwiązania zwiększa poziom bezpieczeństwa naszych domów i sprawia, że możemy cieszyć się wakacjami, nie martwiąc się o bezpieczeństwo swojego dobytku.