Kamper to coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób ceniących sobie wakacje w otoczeniu natury i tych, które nie chcą przywiązywać się do jednego miejsca wynajmując letni domek. Sprawdzi się też dla amatorów dłuższych wypraw, zwłaszcza kiedy temperatury w nocy są niskie a pogoda nie sprzyja biwakowaniu pod namiotem. Jednak Smart Kamper to coś więcej – zainstalowaliśmy w nim system smart home FIBARO, by wakacje były jeszcze bezpieczniejsze, a wszelkie wakacyjne wpadki zredukowane niemal do zera.

Standardowo kampery podzielone są na kilka części – sypialną, jadalnianą, aneks kuchenny oraz niewielką łazienkę. Każda z tych sekcji i znajdujące się w nich urządzenia są w naszym przypadku zarządzane przez mózg całego systemu – centralę Home Center 3 Lite. Do centrali dodatkowo podłączony jest Hubpowerbank – niewielki, przenośny router GSM. Dzięki niemu system będzie działał nawet do 12 godzin, gdy stracimy zasilanie, a karta SIM zapewni nam dostęp do internetu. Jest on istotny po to, by otrzymywać powiadomienia na telefon, gdy nie będzie nas na miejscu.

Wyzwalaczem, który pozwala na zarządzanie światłem w całym pojeździe jest Walli Controller. Ten przycisk można podłączyć na stałe w trybie niskiego napięcia, jednak aby mieć swobodę w umiejscowieniu go w kamperze wykorzystaliśmy opcję zasilania bateryjnego. Wystarczy tylko przykleić go w wybranym miejscu – bez kabli i śrub! Kliknięcie w górę uruchamia w naszym przypadku podświetlenie części jadalnianej i kuchni, a w dół – sypialni. Przycisk działa jednak w kilku trybach i można do niego podłączyć nie tylko światło, ale także rolety, urządzenia audio czy inne smart gadżety. Przyciski można kliknąć raz, dwa lub trzy razy, a także przytrzymać i puścić, a każde z tych ustawień może wywoływać inną akcję. Dodatkowym bonusem jest ledowy pierścień dookoła – jego kolor może wskazywać na wybrany przez nas czynnik.

Na suficie zamontowaliśmy Smoke Sensoraczujnik dymu, a także CO Sensorczujnik czadu – który już na wczesnym etapie poinformuje o zbyt wysokim poziomie CO poprzez sygnał dźwiękowy i świetlny, ale także poprzez powiadomienie w aplikacji. To może skutecznie uchronić nas przed katastrofą.

W oknach i drzwiach zainstalowaliśmy Door/Window Sensory – czujniki otwarcia okien i drzwu, które poinformują nas o ewentualnych nieproszonych gościach w naszym pojeździe, pozwolą też zdalnie sprawdzić czy zamknęliśmy wszystkie okna.

Pod toaletą pozostawiliśmy Flood Sensor – czujnik zalania, który wykryje i poinformuje nas o ewentualnym wycieku lub zalaniu. Szkoda tracić wakacje na likwidowanie szkód!

Kamper wyposażony jest także w Wall Plug – najmniejszą na rynku inteligentną wtyczkę, która przyda się np. do optymalizacji ładowania sprzętów elektrycznych czy np. hulajnogi elektrycznej bądź roweru. Gdy urządzenie wykryje niższy pobór mocy automatycznie wyłączy ładowanie, co wpłynie na przedłużenie życia naszej baterii.

Tym wszystkim możemy sterować również zdalnie – z poziomu aplikacji Yubii Home – i tworzyć w niej proste sceny dzięki którym np. światło zaświeci się automatycznie kiedy zapadnie zmrok.

Dla dodatkowego zabezpieczenia kampera zainstalowaliśmy też w środku kamerę kompatybilną z systemem FIBARO. Dzięki dedykowanemu Panelowi Kamer w aplikacji możemy na bieżąco kontrolować co dzieje się w kamperze pod naszą nieobecność.

Aplikacja ma jeszcze jedną ciekawą część – Panel Energii – pozwala on monitorować zużycie energii urządzeń podłączonych do wtyczki FIBARO Wall Plug. 

Nasze pomysły to tylko namiastka tego, co możecie zbudować w Waszym pojeździe. Możliwości konfiguracji są dużo szersze. Wszystkie wymienione produkty i wiele więcej kupicie na mojefibaro.pl.

Ruszajmy w drogę!