Inteligentny dom to idea, która rozpala wyobraźnie i marzenia ludzi, od dekad. Wielu osobom takie określenia jak dom inteligentny, autonomiczny i samouczący się, kojarzą się raczej z terminami z pogranicza science-fiction. W powszechnej świadomości funkcjonuje wiele wyobrażeń i stereotypów dotyczących rozwiązań Smart Home i Internetu Rzeczy (Internet of Things) jednak wiele z nich nie ma odzwierciedlenia w doświadczeniach związanych z ich użytkowaniem. Mikołaj Pertek Dyrektor FIBARO w Polsce przybliża w wywiadzie z nami, jedną z najdynamiczniej rozwijających się obecnie branż jaką jest Internet Rzeczy. Wielu uważa, że już wkrótce drastycznie zmieni ona sposób w jaki patrzymy na użytkowanie nieruchomości, zwłaszcza w świecie cyfrowej rewolucji.

Czy instalacja rozwiązań z obszaru smart home to obecnie duża inwestycja?

Podstawowy system inteligentnego domu obsługujący jedną instalację lub funkcjonalność to obecnie koszt rzędu 3500 – 5000 złotych. Na przykład centralka FIBARO Home Center 2 stanowiąca serce systemu oraz podstawowy układ sterowania oświetleniem w domu składający się z 5 punktów opartych o FIBARO Dimmer 2, to koszt na poziomie około  5 tysięcy złotych. Taka instalacja pozwoli już zarządzać zdalnie oświetleniem w domu oraz kontrolować koszt zużycia energii przeznaczanej na ten cel. Z czasem system może być też rozbudowywany o kolejne funkcjonalności. Jego instalacja jest praktycznie bezinwazyjna i z pomocą przeszkolonego instalatora odbywa się w jeden dzień. System jest w pełni bezprzewodowy, zatem zero kucia ścian i odwiertów!

Czy systemy smart home dostępne obecnie na rynku nie obsługują jedynie wycinka potrzeb naszych domowników?

Jeśli wybieramy system zamknięty  na kompatybilność z innymi markami istnieje takie ryzyko. Dlatego najlepiej jest wybrać rozwiązanie posiadające dużą liczbę integracji z zewnętrznymi dostawcami, które pozwoli zarządzać wieloma funkcjonalnościami w jednym miejscu. FIBARO integruje dziesiątki rozwiązań różnych producentów oraz pozwala centralnie sterować systemami oświetlenia, klimatyzacji, ogrzewania czy systemami audio zewnętrznych producentów takich jak BOSE czy YAMAHA, dzięki czemu można dopasować rozwiązania do swoich indywidualnych potrzeb.

Czy inteligentny dom jest podatny na ataki hackerskie? 

Takie ryzyko jest niewielkie – współczesne systemy przechodzą wyśrubowane testy i zdobywają wymagające certyfikaty, aby być dopuszczonymi do sprzedaży na rynkach europejskich. Jeśli działają online i wykonują szczególnie obciążające procesy takie jak sterowanie głosem, zazwyczaj wykorzystują chmurę obliczeniową uznanych producentów. Dla przykładu FIBARO, kiedy korzysta z Alexy jednego z dostępnych na rynku asystentów głosowych pracuje na rozwiązaniach Amazon Web Services zabezpieczonych protokołami o standardach bankowych. Poza tym FIBARO działa również w trybie offline, zatem można z niego korzystać również w przypadku braku Internetu lub gdy nie chcemy by nasz system smart home był częścią globalnej sieci. Znacząco ogranicza to ryzyko ataków z zewnątrz, jednak uniemożliwia zdalny dostęp.

Systemy smart home kojarzą się raczej z silnym związaniem ze strukturą budynku. Czy zatem w przypadku przeprowadzki nie ma możliwości by zabrać je ze sobą?

Wszystko zależy od tego jaki system wybierzemy. Nasz system zazwyczaj można rozmontować w zaledwie kilka godzin i przenieść w nowe miejsce. Jego elementy komunikują się ze sobą bezprzewodowo i są w pełni mobilne. Zatem niezależnie od lokalizacji możesz mieć swój inteligentny dom zawsze ze sobą. 

Design elementów systemów typu smart home przeważnie nie stoi na najwyższym poziomie i najczęściej nie spełnia oczekiwań osób najbardziej wymagających. W jaki sposób projektujecie swoje produkty, aby dostosować je do zróżnicowanych potrzeb klientów?

Co prawda dobry system smart home powinien być niewidoczny, jednak ze względów technicznych często jest to niemożliwe. Zatem warto, aby najbardziej widoczne urządzenia, wchodzące w jego skład, charakteryzowały się atrakcyjnym, jednak stonowanym wyglądem, tak by móc dopasować się do każdego wnętrza. Część produktów z portfolio FIBARO znajduje się w oficjalnej dystrybucji Apple, które od lat wyznacza trendy, jeśli chodzi o design form użytkowych.

Większość z nich będzie można zobaczyć oraz przetestować podczas targów 4Design Days w Katowicach, gdzie na naszym stoisku zaprezentujemy w pełni polski system smart home, odnoszący sukcesy na całym świecie. Serdecznie zapraszam również wszystkie osoby zainteresowane tematyką IoT, do wysłuchania naszej prelekcji pt. „Inteligentne, energooszczędne i komfortowe – takie będą mieszkania przyszłości”, która odbędzie się drugie dnia targów.

 

 

POBIERZ ARTYKUŁ