Rozwiązania smart home i asystenci głosowi od pewnego czasu uzupełniają się nawzajem. Podczas gdy te pierwsze pozwalają właścicielom domów zaoszczędzić pieniądze, poprawić bezpieczeństwo ich nieruchomości oraz ułatwić i wygodniej wykonywać codzienne czynności, te drugie wprowadzają zupełnie nowy sposób uruchamiania przygotowanych wcześniej scenariuszy.

Komendy głosowe nie ograniczają się do uruchamiania scen w nowoczesny sposób – dostępne rozwiązania mogą również przynosić korzyści grupom, które mimo zainstalowanych inteligentnych rozwiązań muszą korzystać z nich bezdotykowo. Osoby starsze, z dysfunkcją wzroku, o ograniczonej ruchomości z pewnością docenią możliwości, które oferuje integracja z asystentami głosowymi. Taki inteligentny dom może odpowiedzieć na ich potrzeby i automatycznie powiadomić mieszkańców o zmianach temperatury w pomieszczeniu, włączonych/wyłączonych sprzętach domowych lub gościu, który niespodziewanie zdecydował się na odwiedziny i czeka pod drzwiami.

Jeden z zaawansowanych użytkowników FIBARO był na tyle uprzejmy, że podzielił się kilkoma codziennymi sytuacjami, w których jego rozbudowany system FIBARO powiadomi wszystkich domowników o każdej istotnej zmianie w domu. Dumny właściciel przyznał, że od ponad 5 lat korzysta z rozwiązań TTS (Text-To-Speech), a ogólny wynik tylko motywuje go do szukania nowych sposobów, w jakie FIBARO może z nim porozmawiać.

Jak można wykorzystać asystentów głosowych? Przykłady

Pralnia: przejście między praniem a suszeniem prania.
Czasem zapominamy o wstawionym praniu i o tym, że należy przełożyć je do suszarki. Często też pralnia znajduje się w piwnicy czy innej części domu, w której akurat nie przebywamy. Wystarczy zapisać odpowiedni komunikat:
TTS = „pranie zakończone. Proszę przenieść pranie do suszarki.”
Komunikat ten będzie powtarzany co najmniej co 15 minut po wykryciu ruchu w domu. Po uruchomieniu suszarki (mierzonej przez pobór mocy) komunikat TTS jest usuwany z systemu.

Kuchenka: po uruchomieniu płyty kuchennej i w odniesieniu do temperatury czujnika kuchennego (>2 stopnie Celsjusza).

Niemal każdemu zdarzyło się uruchomić kuchenkę, na której stoi pusty garnek czy patelnia. Ustawienie odpowiedniej sceny zapobiegnie przypaleniom i innym wypadkom w kuchni:

TTS = „Płyta indukcyjna jest włączona, czas rozpocząć gotowanie”
lub
TTS = „Kuchenka jest włączona ponad godzinę”.
W przypadku, gdy ktoś zapomni wyłączyć płytę indukcyjną czy grzewczą, zostanie wygenerowany komunikat ostrzegawczy.
TTS=” jest wyłączona. Ciesz się posiłkiem”
Ten komunikat może być uaktywniony kiedy płyta kuchenna jest w końcu wyłączona.

Lodówka: Często (szczególnie w przypadku dzieci) zapomina się o domknięciu lodówki. Takie podejście może na dłuższą metę spowodować uszkodzenie sprężarki. Prosty komunikat TTS może rozwiązać ten problem: TTS = „Lodówka została otwarta” – gdy ktoś otwiera lodówkę, oraz TTS = „Lodówka została zamknięta” – gdy ktoś zamyka drzwi. Jeśli lodówka pozostanie otwarta przez ponad 4 minuty, włączy się ustalony alarm.

Stan urządzenia: Zawsze warto mieć świadomość stanu swoich urządzeń. Jeśli któreś z urządzeń jest zepsute i nie pobiera prądu (brak komunikacji) zostanie ogłoszony komunikat TTS z nazwą i ID urządzenia. Może to być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak słaba bateria lub przypadkowe odłączenie urządzenia od zasilania. Komunikat zostanie również nadany, gdy urządzenie znajduje się zbyt daleko od centrali, a sieć mesh nie zapewnia prawidłowej komunikacji. W ten sposób użytkownik wie, że nadszedł czas, aby poprawić pozycję urządzeń i/lub przesłać zgłoszenie do swojego zespołu wsparcia. To rozwiązanie może być bardzo przydatne dla tych, którzy nie zawsze mogą monitorować urządzenia za pomocą interfejsu użytkownika.

Możemy także zaprogramować aby raz w tygodniu uruchamiany był komunikat TTS informujący o urządzeniach o niskim poziomie naładowania baterii (np. poziom poniżej 15%).  Łatwo sobie wyobrazić, jak przedstawione przypadki użycia mogą ułatwić życie osobom niepełnosprawnym, osobom starszym, które często mieszkają samotnie, czy dzieciom, które zawsze mogą skorzystać z dodatkowego „anioła stróża”, który będzie miał oko na swoje otoczenie.