Przed nami znajduje się mały biały przedmiot o obłych kształtach, który zadziwiająco dobrze leży w dłoni. Jego krzywizny i powierzchnie na pierwszy rzut oka nie wydają są niczym niezwykłym. Jednak po dłuższym kontakcie z KeyFobem jesteśmy pewni, że jego bryła nie jest dziełem przypadku. Do tego sześć precyzyjnie wykonanych, srebrnych przycisków i ascetyczna dioda informująca o stanie działania urządzenia. Tyle i aż tyle. Mniej znaczy więcej, wiedzą to najlepsi designerzy. Stworzenie przedmiotu użytkowego w taki sposób, by nie krzyczał on swoją formą, pozostał maksymalnie prosty, a jednocześnie przyjazny, nie jest zadaniem prostym. Zwłaszcza w branży technologicznej, która ma wysokie oczekiwania względem designu.

Design musi być spójny

FIBARO to jedna z niewielu firm z branży technologicznej na polskim rynku, która posiada wewnętrzną pracownię projektującą wyłącznie na potrzeby własnej marki. Rocznie powstaje tu kilkaset projektów i szkiców produktów użytkowych, z których część jest wdrażana do produkcji. FIBARO słynie ze swojego podejścia do projektowania form użytkowych, które są znakiem rozpoznawczym marki na świecie. Nad całym procesem projektowania czuwa sam CEO, Maciej Fiedler, przykładający szczególną uwagę do ostatecznego kształtu produktów, które trafią do produkcji. Jego rolą jest przede wszystkim opiniowanie i utrzymywanie pełnej spójności pomiędzy poszczególnymi liniami tak, by na końcu można było mówić o rodzinie produktów FIBARO.

projekt czujnik ruchu

Research

Ja z kolei opiekuję się działem Designu. Z FIBARO związany jestem od samego początku jego istnienia. Główne założenie przyświecające pracy naszych projektantów stanowi tworzenie niepowtarzalnych wzorów oraz brył, które nie zostały jeszcze wdrożone przez konkurencję. Nie jest to zadanie proste, biorąc pod uwagę fakt, że branża elektroniki działa już całkiem prężnie od wczesnych lat 60. ubiegłego wieku. Rzetelny research jest tu zatem zadaniem szczególnie ważnym i pozwala naszym projektantom określać historyczne trendy i preferencje, jak to miało miejsce np. w przypadku The Button, który w amerykańskich mediach branżowych został okrzyknięty mianem retroperły.

projektowanie form użytkowych

W blokach startowych

Cała zabawa zaczyna się jednak, gdy do naszego działu trafia koncepcja nowego produktu. FIBARO to jedno z niewielu przedsiębiorstw, gdzie wszystko zaczyna się od designu. To właśnie takie podejście, w którym design produktu ma pierwszeństwo przed sprawami technicznymi, gwarantuje, że na końcu będzie on wyglądał tak, jak pierwotnie zakładano. Pojawia się tutaj jednak sporo pytań… W jaki sposób obudować układ scalony, mechanikę, gniazda i przyciski, by stworzyć wygodne i praktyczne urządzenie? Jak sprawić, by jego forma była wystarczająco wytrzymała i spełniała rygorystyczne normy techniczne i prawne? Jak sprawić, by urządzenie było intuicyjne w obsłudze i by finalnie zapewniało jak najlepsze przeżycia użytkowe? To pytania, na które muszą znaleźć odpowiedzi designerzy, projektanci CAD, inżynierowie, technicy, graficy oraz zespoły testujące. To praca zespołowa, pełna wyzwań, wzajemnej nauki i dążenia do doskonałości.  Nagrodą jest satysfakcja klientów i ciche zadowolenie twórców, że w domach milionów ludzi na całym świecie znajdują się produkty najwyższej jakości z małą dedykacją z Polski… Na dobry design zasługuje każdy.

Średnio na jeden realizowany  produkt przypada 40 odrzuconych w fazie koncepcyjnej. Uwzględniając do tego produkty, które nie wchodzą w życie z przyczyn biznesowych, uzyskujemy liczbę kilkuset projektów, rysunków i planów, jakie realizuje poznański zespół design FIBARO. To prawdziwa kuźnia idei zapewniająca marce rozpoznawalność i pewność, że do produkcji trafią  jedynie najlepsze projekty.

FIBARO zatrudnia kilku projektantów koncepcyjnych, którzy w zależności od stylu pracy rozpoczynają projektowanie bezpośrednio w programach graficznych lub też tradycyjnie szkicując pierwsze kształty i bryły na papierze. W efekcie powstaje kilkadziesiąt koncepcji, z których wyłaniane są 3 najlepsze. Jedna z nich okaże się projektem zwycięskim. Ostateczny wygląd urządzeń to jednak połączenie wielu idei i efekt starcia kilku koncepcji, które wzajemnie się uzupełniają i wpisują w założenia projektu.

Projektowanie organiczne

Projektanci FIBARO inspirują się głównie kształtami organicznymi, czyli takimi, jakie występują w naturze. Organic design to głównie motywy ze świata fauny i flory. Bardzo trudno zdefiniować ten styl i chyba to jest jego największą zaletą.

Zazwyczaj brak tutaj linii prostych, płaszczyzn i kątów, które charakteryzują urządzenia konkurencji. Projektowanie organiczne stoi niejako w sprzeczności z wymogami techniki. Zwykle mamy przy nich bowiem do czynienia z prostokątnymi płytkami scalonymi, kwadratowymi elementami, prostymi gniazdami i symetrycznymi układami tranzystorów czy styków. Wyzwanie stanowi zatem umieszczenie tych elementów wewnątrz niesymetrycznych  kształtów, tak aby można je było wytworzyć za pomocą form wtryskowych.

szkic urządzenai IoT

Fokus na detalach

Czerpiemy całymi garściami z kształtów i detali, jakie spotykamy codziennie na swojej drodze. Umiejętność skupienia się na precyzyjnym umieszczeniu detali w strukturze projektów przesądza o jakości produktów FIBARO. Praca z detalem jest bardzo ważna nie tylko ze względu na dbałość o szczegóły, ale także na chęć odróżnienia się od masowej produkcji z krajów Dalekiego Wschodu. Zazwyczaj detale to również najtrudniejsze do podrobienia elementy sztuki użytkowej, które wymagają szczególnego pietyzmu w produkcji i doborze komponentów. Wprawne oko bez problemu odróżni oryginał od falsyfikatu.

Prototypowanie

Kiedy projekt jest już ostatecznie znany, prototypowanie odbywa się na podstawie druku 3D.  W pierwszej fazie wykorzystuje się druk niskopoziomowy, który ma jedynie sprawić, aby projektant mógł poczuć pierwszy fizyczny kontakt ze swoim działem. Dopiero po wstępnym oszlifowaniu powierzchni, malowaniu i lakierowaniu do prototypu montowana jest mechanika, taka jak przyciski, gniazda i inne elementy, dzięki czemu można ocenić ogólną jakość doświadczeń związanych z użytkowaniem. To na tym etapie testuje się pracę przycisków i dopasowuje elementy dodatkowe, takie jak styki czy elementy montażowe. Dopiero po ostatniej serii poprawek wykorzystywany jest bardzo szczegółowy druk 3D realizowany za pomocą zaawansowanego sprzętu wykorzystywanego w prototypowaniu profesjonalnym. Tak naprawdę dzięki współczesnym technologiom możliwe jest złożenie w pełni działającego prototypu, który niewiele rożni się od ostatecznego produktu wytwarzanego w fabryce.

CAD design

Zwycięski projekt trafia do działu CAD, który mierzy się z technicznymi aspektami projektu, i stara się umieścić wszystkie wymagania technologiczne w środku niewielkiej obudowy. Specjaliści CAD tworzą ją na podstawie wytycznych technicznych otrzymanych z działów R&D oraz wskazówek estetycznych z działu Designu. Sporym wyzwaniem jest tutaj takie montowanie diod i oświetlenia, aby uzyskać odpowiednie natężenie światła, cieniowanie oraz maskowanie. Najtrudniejsze jest jednak obudowanie organicznymi krągłościami, płaszczyznami i krzywymi całej elektroniki oraz mechaniki niezbędnej do działania urządzenia.

Unboxing

Chociaż z większością urządzeń oferowanych przez FIBARO klient nie będzie miał do czynienia na co dzień, to jednak projektantom bardzo zależy na budowaniu przeżycia związanego z unboxingiem. Wszystkie opakowania powstają zatem z dbałością o najmniejsze szczegóły, tak by rozpakowywanie wiązało się z ciekawym i wartościowym przeżyciem. Taka filozofia popłaca, produkty FIBARO jako jedynej polskiej marki dostępne są w oficjalnych kanałach sprzedaży Apple, które przykłada szczególną wagę zarówno do designu produktu, jak i doświadczenia zakupowego.

Teamwork

Ostateczny produkt jest efektem wielu tygodni, jeśli nie miesięcy prac. Choć FIBARO mogłoby projektować produkty proste o niewymagających kształtach, to jednak nie decyduje się na drogę na skróty. Forma jest ważna – wiedzą o tym wszystkie zespoły biorące udział w pracach koncepcyjnych i rozwojowych. To właśnie duch tej idei sprawia, że cały zespół gra do jednej bramki i jeśli trzeba, pracuje nad ostatecznym designem dłużej, niż zakładano. Dla nas liczy się coś więcej niż sama funkcjonalność. Wiemy, że nasze produkty przecierają drogę rodzącej się dopiero branży IoT – chcemy być kojarzeni z innowacją nie tylko w sferze technologicznej.