Jeszcze parę lat temu nikt nie zwracał szczególnej uwagi na wygląd elementów smart home. Mało kogo interesował ich design i kolor. Liczyła się przede wszystkim funkcjonalność i trwałość. Niewiele firm myślało o barwach swoich produktów i o tym czy będą pasowały do otoczenia, w którym się znajdą. W FIBARO od początku działaliśmy inaczej. Naszą wizją było wyróżnienie się na tle konkurencji również w kontekście designu produktów i ich kolorystyki. Dlatego postawiliśmy na śnieżną biel, która na długo określiła nasz stosunek do koloru…

– mówi Łukasz Gdyk, Head of Design.

Wyróżnić się jednocześnie nie narzucając

Gdy zaczynaliśmy produkcję naszych urządzeń prawie 8 lat temu, dominującym i modnym kolorem u większości projektantów wnętrz była biel. Ponieważ zawsze wychodziliśmy z założenia, że dobry Smart Home powinien być niewidoczny dla użytkownika, postanowiliśmy nadać naszym produktom właśnie taką barwę. Ważny był jednak odcień. Biel bieli nierówna, zatem odeszliśmy od powszechnie stosowanych wtedy odcieni ecru i szarości na rzecz czystej, śnieżnej bieli. Zależało nam również na tym, aby rozwiązania FIBARO nie narzucały się we wnętrzach naszych klientów.
To szczególnie ważne, gdy weźmiemy pod uwagę, że odpowiednio dobrana sensoryka potrafi składać się niekiedy z nawet kilku elementów. Wiedzieliśmy, że ściany naszych klientów nie mogły być upstrzone feerią barw, zatem z szacunku do indywidualnych gustów postanowiliśmy być neutralni.

projekt czujnik ruchu

Zastosowanie i otoczenie

Inne barwy znalazły zastosowanie przy projektowaniu takich urządzeń jak Door Window Sensor, które muszą wpasować się w szeroką gamę dostępnych na rynku drzwi i okien. W związku z tym zaproponowaliśmy siedem rodzajów barw, tak aby urządzenie możliwie dobrze komponowało się z kolorystyką futryn okiennych i drzwiowych. Oprócz białego (który wciąż uchodzi za najbardziej popularny), zaproponowaliśmy między innymi grafit, czy ciemny orzech.

projekt czujnik ruchu

Punktem wyjścia w projektowaniu tego urządzenia był panic button, umożliwiający alarmowanie w różnych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Naszym naturalnym wyborem był w pierwszej kolejności bardzo intensywny, strażacki, kolor czerwony. Jego barwa i zastosowanie miały komunikować użytkownikom, że ich bezpieczeństwo zostało zwiększone w myśl zasady naciśnij mnie, a ja zrobię swoje. Ewolucja tego rozwiązania sprawiła, że zaczęliśmy szukać dla niego również innych rozwiązań kolorystycznych.

Decydując się na wybór poszczególnych barw musieliśmy wykazać się pewną świadomością i zrozumieć środowisko użytkownika. Przykładowo, zieleń w naszych urządzeniach zastosowaliśmy, aby użytkownicy mogli ją wykorzystywać do sterowania urządzeniami, które kojarzą się z naturą i ogrodem. Kolor niebieski poświęciliśmy szeroko pojętemu żywiołowi wody – przy jego użyciu mogliśmy uruchomić na przykład podlewanie trawnika. Kolor czarny jest silnie utożsamiany z elegancją, dlatego też zadedykowaliśmy go urządzeniom zarządzającym takimi elementami domu jak garderoba czy biuro. Obok czarnego swoje zastosowanie na powierzchniach biurowych znalazł również brąz.

projekt czujnik ruchu

Rozwijając kolejne produkty dostrzegliśmy potrzebę wyróżnienia poszczególnych Buttonów ze względu na ich zastosowanie. Okazało się, że niektórzy użytkownicy pomimo wielu lat korzystania, wciąż nie wiedzieli do czego służą poszczególne z nich. W domach prawdziwie inteligentnych, w których Buttonów było bardzo dużo, właśnie barwa stała się czynnikiem, który sugerował użytkownikowi zastosowanie danego Buttonu.

Czarny koń w stajni FIBARO

Z drugiej strony, urządzenie takie jak Home Center 2 chcieliśmy jak najbardziej wtopić w otoczenie, w którym będzie użytkowane. Kontekst jego użycia jest dość oczywisty, naszym celem było zatem dopasowanie go do otoczenia biura, pokoju dziennego czy VIP-roomu, w którym się znajdzie. Większość nowoczesnych urządzeń ma również swoją wersję w kolorze czarnym zatem wpisaliśmy się w szerszy kontekst. Nadając centrali Home Center 2 kolor czarny mat sprawiliśmy, że idealnie dopasowała się do różnych urządzeń i aranżacji zwłaszcza w pomieszczeniach o męskim charakterze, choć nie tylko.

Funkcja informacyjna i design organiczny

Projektując kolejne urządzenia, staramy się nadać im kształt organiczny, a zatem czerpiemy z inspiracji występujących w naturze. Dążymy do tego aby urządzenia miały jak najmniej przycisków i stały niejako w opozycji do bardziej tradycyjnych rozwiązań multimedialnych pełnych przycisków czy wskaźników. Musimy jednak pamiętać o tym, że wiele urządzeń pełni również funkcje informacyjne. Jednym ze sposobów sygnalizowania pewnych zdarzeń jest informacja świetlna.

Gdy w naszym domu występuje określone zagrożenie, np. pojawienia się dymu, urządzenia FIBARO będą podświetlać się na kolor czerwony. Zagrożenia związane z wodą, choćby wylewającą pralką są sygnalizowane barwą niebieską. Barwy te wykorzystane są też w Motion Sensorze, który barwą informuje o panującej w domu temperaturze. Urządzenie umożliwia nam kalibrowanie przedziałów, np. 17-19, 20-22 stopnie i zmienia barwę, gdy zmienia się temperatura powietrza.

Funkcję informacyjną, jaką daje zmiana barwy, wykorzystaliśmy przy urządzeniach monitorujących pobór energii elektrycznej czyli Wall Plugach. Stopień zużycia energii wskazywany jest od minimalnego (chłodny niebieski), aż po maksimum (wyrazista czerwień przechodząca w fiolet). Wystarczy tylko spojrzeć na kolor podświetlenia, by mieć wyobrażenie ile dane urządzenie zużyje energii. Poświata generowana przez LED, sprawia że w wielu sytuacjach nie musimy się schylać aby poznać wskazanie Wall Pluga. Jest to o tyle ważne, że wiele z nich montowanych jest w trudno dostępnych miejscach. Skala barw w Wall Plugu ulega kalibracji, podobnie jak w Motion Sensorze.

Barwy IoT

Inteligentny dom, to dom służący swoim mieszkańcom. Ma on sprzyjać pracy, budować poczucie bezpieczeństwa i służyć naszym celom. Uważamy, że nowoczesne rozwiązania zdolne są dopasować się do użytkownika. Odpowiedni dobór barw pozwala uczynić urządzenia FIBARO niezwykle intuicyjnymi i zmniejszyć do minimum czas, w jakim nowy użytkownik zaznajamia się z ich obsługą. Wysiłek projektantów, inżynierów i programistów sprawia, że dom na nowo staje się elementem środowiska naturalnego człowieka a barwa i design odgrywają tu kluczową rolę.