Rolety zewnętrzne to nie tylko ochrona przed słońcem i dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Mogą mieć również właściwości termoizolacyjne, które mają na celu ograniczenie wymiany ciepła między wnętrzem budynku, a światem na zewnątrz, pomagając regulować temperaturę i poprawiając efektywność energetyczną. Szczególnie korzystne są w klimatach o ekstremalnych temperaturach, ale z powodzeniem sprawdzą się także w Polsce, ponieważ mogą pomóc w utrzymaniu ciepła wewnątrz budynku zimą i chłodu latem, zmniejszając potrzebę nadmiernego ogrzewania lub chłodzenia i generując tym samym oszczędności.

Ważne jest, aby wybrać rolety, które są specjalnie zaprojektowane pod tym kątem, i wziąć pod uwagę takie czynniki, jak klimat, orientacja czy rozmiar okien. Na rynku są ich dziesiątki i łatwo pogubić się w aktualnych trendach więc by dokonać właściwego wyboru warto skonsultować się z profesjonalistą.

Jak właściwie działają takie rolety? Istnieje kilka cech, które składają się na właściwości termoizolacyjne rolet. To przede wszystkim materiały izolacyjne, takich jak listwy aluminiowe wypełnione pianką lub PCV z powłokami termoizolacyjnymi. Znaczenie ma też konstrukcja rolety, uszczelki wokół krawędzi, aby zapobiec przeciągom i wyciekom ciepła, a także kieszeń powietrzna pomiędzy roletą a oknem lub drzwiami, pełniąca rolę dodatkowej warstwy izolacji.

Już same te cechy mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii oraz obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku, ale najistotniejsze wydaje się właściwe sterowanie nimi. W zimnych miesiącach, kiedy dni są krótkie powinniśmy odsłaniać południowe okna by wpuścić jak najwięcej światła i wykorzystać ciepło słoneczne do podniesienia temperatury. Z kolei latem ważne jest by możliwie najwcześniej opuszczać rolety w domu, by nie dopuścić do nagrzewania pomieszczeń. Wówczas wieczorem czeka na nas temperatura idealna do wypoczynku i możemy ograniczyć korzystanie z klimatyzacji.

Wygodną i zautomatyzowaną kontrolę nad osłonami okiennymi zapewni wykorzystanie systemu smart home. By móc z niego korzystać należy przede wszystkim posiadać rolety sterowane elektrycznie – i włączyć je do systemu inteligentnego domu. W FIBARO wykorzystujemy do tego Roller Shutter – niewielkie urządzenie, instalowane w puszcze podtynkowej, którego zadaniem jest zarządzanie roletą według określonego harmonogramu lub w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń. Jeśli nasz dom wyposażony jest w inne czujniki – np. sensory natężenia światła lub temperatury montowane na oknach – możemy ustalić, że rolety będą się zasuwać w przypadku większego nasłonecznienia lub określonego poziomu temperatury. W tym celu należy skonfigurować określone reguły automatyzacji i dostosować je do potrzeb domowników. Wtedy, nawet jeśli nie będzie nas w domu, system zadba o to, by rolety opuściły się, zanim zrobi się za gorąco.

Oczywiście zaawansowana technologia nie wyklucza jednoczesnego sterowania ręcznego – jeśli wrócimy do domu wcześniej lub potrzebujemy więcej światła możemy jednym kliknięciem w aplikacji podnieść rolety do wybranego położenia lub skorzystać z tradycyjnych przycisków umieszczonych na ścianach.