Trudno przetrwać lato w nagrzanym domu. W ostatnich latach temperatury często przekraczają normy, co sprawia, że w mieszkaniach robi się gorąco nie do zniesienia. Czy można sobie z tym poradzić bez klimatyzacji? Tak, dzięki inteligentnemu sterowaniu zacienieniem, takiemu jak FIBARO Roller Shutter 4.


Proste sposoby na ochłodzenie domu bez klimatyzacji

Wentylatory, nawilżacze powietrza oraz odpowiednie wietrzenie mogą znacząco obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Używanie dwóch wentylatorów jednocześnie, jednego przy drzwiach wejściowych, a drugiego przy oknie, pozwala na szybkie pozbycie się ciepłego powietrza. Nawilżacze powietrza poprawiają klimat w mieszkaniu, a domowym sposobem jest powieszenie mokrego ręcznika w pokoju. Wietrzenie pomieszczeń nocą, gdy temperatura jest niższa, również pomaga w utrzymaniu komfortowej temperatury. Co zrobić, żeby jednak w ogóle nie wpuszczać ciepła do wnętrza?

Znaczenie dużych okien

Duże okna to piękny element każdego domu, ale latem mogą być źródłem problemów. Okna skierowane na zachód szczególnie nagrzewają pomieszczenia, wpuszczając promienie słoneczne. Szkło szyb okiennych kumuluje ciepło, które potem szybko oddaje do wnętrza. Dlatego kluczowe jest zarządzanie ilością światła słonecznego wpadającego do środka. Można temu zapobiec odpowiednio sterując zacienieniem. Zadanie to ułatwi np. FIBARO Roller Shutter 4. 

FIBARO Roller Shutter 4: nowoczesne rozwiązanie

FIBARO Roller Shutter 4 to najnowsza generacja kontrolera silnika rolet, żaluzji i markiz. Może także obsługiwać rolety rzymskie, bramy garażowe, otwierać zadaszenie altany, a nawet sterować otwarciem okna. FIBARO Roller Shutter 4 jest wyposażony w Z-Wave 800, zapewniający jeszcze większy zasięg. Moduł ten umożliwia precyzyjne ustawienie pozycji rolet i kąta nachylenia lameli, a także pomiar energii elektrycznej. Roller Shutter 4 współpracuje z silnikami rolet wyposażonymi w elektroniczne i mechaniczne wyłączniki krańcowe, co czyni go niezwykle wszechstronnym rozwiązaniem na rynku.

Co wyróżnia Roller Shutter 4?

Roller Shutter 4 wyróżnia się także dzięki licznym nowym funkcjom, które zwiększają jego wszechstronność i łatwość użytkowania. Urządzenie umożliwia proste grupowanie i sterowanie grupą jednym przyciskiem oraz posiada dwa tryby pracy przycisków: Click-to-move i Hold-to-move. Testowanie przejazdu silnika góra-dół, zmiana orientacji przycisków i wyjść bez zmiany podłączenia przewodów to kolejne innowacje, które ułatwiają instalację i konfigurację. Dodatkowo, użytkownicy mogą uruchomić ulubioną pozycję poprzez podwójne kliknięcie, ustawić wirtualny koniec przejazdu oraz korzystać z kompatybilności z centralami innych producentów. Do obsługi i konfiguracji Roller Shutter 4 nie potrzeba komputera i logowania się do panelu konfiguracyjnego w przeglądarce, wszystko dostępne jest w telefonie. Cały proces odbywa się w aplikacji Yubii Home przy pomocy zupełnie nowego kreatora konfiguracyjnego, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces dodawania urządzenia i jego konfigurację.

Roller Shutter 4 wyposażono w więcej styków N i L, co pozwala na rezygnację z używania złączek WAGO, oraz w złącza wtykowe. W ustawieniach produktu można wybrać rodzaj urządzenia końcowego, co dostosowuje interfejs sterowania do typu podłączonego urządzenia, takiego jak rolety czy żaluzje z listwami.

Moduł roletowy współpracuje z różnymi typami przycisków i niemal każdym rodzajem silnika 230V, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla systemów Smart Home. Roller Shutter 4 przeznaczony jest do montażu podtynkowego, a jego kompaktowe wymiary (jeden z najmniejszy modułów na rynku!) ułatwiają instalację.

Kup teraz

Sceny sterujące: jak wykorzystać Roller Shutter 4?

Roller Shutter 4 oferuje różne możliwości programowania scen, które automatyzują zarządzanie zacienieniem w domu.

Można zaprogramować scenę, w której rolety przymykają się w określonym pokoju o określonej godzinie. Na przykład, rolety w pokoju wychodzącym na południe mogą przymykać się o godzinie 9, aby słońce nie nagrzewało wnętrza, podczas gdy rolety od strony północnej mogą w ogóle się nie zamykać lub przymykać dopiero po południu. Dzięki temu wnętrze pozostaje chłodniejsze przez cały dzień, co zwiększa komfort mieszkańców.

W połączeniu z Motion Sensorem, który posiada również luksomierz, można ustawić scenę, w której rolety zamykają się po przekroczeniu określonego poziomu nasłonecznienia. To rozwiązanie automatycznie dostosowuje zacienienie w zależności od intensywności światła, chroniąc pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem. Jest to szczególnie przydatne w słoneczne dni, kiedy poziom nasłonecznienia zmienia się dynamicznie.

Można również ustawić scenę, w której rolety przymykają się 15 minut przed zachodem słońca. Jest to przydatne, jeśli mamy okna wychodzące na zachód, aby zapobiec oślepiającym promieniom słońca. Rolety mogą następnie zamknąć się całkowicie 15 minut po zachodzie słońca, co pozwala domownikom powoli przygotować się do snu. Taka automatyzacja zapewnia komfortowe warunki do wypoczynku bez konieczności ręcznego sterowania roletami.

Unikalnym rozwiązaniem w Roller Shutter 4 jest funkcja wirtualnej krańcówki. Pozwala ona na precyzyjne ustawienie końcowych pozycji rolet lub żaluzji bez konieczności stosowania fizycznych krańcówek. Dzięki temu można kontrolować urządzenia bez wbudowanych ograniczników. Za pomocą aplikacji można dokładnie określić, gdzie roleta ma się zatrzymać, co daje pełną kontrolę nad jej pozycją. Funkcja wirtualnej krańcówki umożliwia zatrzymanie rolety na przykład po 2/3 wysokości zjazdu, co w upalny, słoneczny dzień pozwala utrzymać przyjemny półcień zamiast kompletnego mroku.

Dzięki wirtualnej krańcówce możliwe jest także zaprogramowanie naściennego włącznika rolet. Na przykład, dwuklik może włączyć ustawienie pozycji rolety, którą ustawimy jako ulubioną. To rozwiązanie zwiększa wygodę korzystania z rolet, umożliwiając szybki dostęp do preferowanych ustawień zacienienia.

Korzyści z tych ustawień są liczne. Automatyzacja zacienienia poprawia komfort życia, utrzymując optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, które może prowadzić do przegrzewania się wnętrza. Dodatkowo, takie inteligentne zarządzanie roletami może przyczynić się do oszczędności energii, redukując potrzebę używania klimatyzacji.

Kup teraz

Bezpieczeństwo podczas urlopu

Roller Shutter 4 to nie tylko wygoda, ale także bezpieczeństwo. Można zaprogramować sceny symulujące obecność w domu podczas urlopu. Rolety mogą automatycznie podnosić się rano, lekko opuszczać w południe i zamykać wieczorem. Dzięki temu potencjalni złodzieje mogą sądzić, że dom jest zamieszkany, co ich odstraszy.

Inteligentne zacienienia, takie jak FIBARO Roller Shutter 4, to doskonałe rozwiązanie na upalne dni. Dzięki nim można skutecznie kontrolować temperaturę w domu, poprawiając komfort życia bez konieczności korzystania z klimatyzacji. Roller Shutter 4 przynosi ulgę latem, poprawia komfort życia i zwiększa bezpieczeństwo domu.