Nikogo już dziś nie zaskakują elektrycznie sterowane rolety, automatyka ogrzewania czy systemy alarmowe – są już one niemal standardem w nowo budowanych domach. Coraz częściej Polacy idą krok dalej i decydują się na systemy inteligentnego domu. Jednak mimo rosnącej popularności, wokół inteligentnego domu wciąż funkcjonuje wiele mitów. W tym tekście spróbujemy się zmierzyć przynajmniej z niektórymi z nich – na początek 5 mitów związanych ze smart home. 

1. Inteligentny dom kosztuje majątek

Przekonanie o tym, że inteligentny dom musi być bardzo drogi, sięga pierwszych tego typu rozwiązań, opartych w dużej mierze na instalacjach przewodowych. O ich koszcie – faktycznie wysokim – przesądzały nie tylko ceny samych urządzeń, ale także konieczność uwzględnienia systemu w projekcie instalacji elektrycznej (co podnosiło cenę projektu) oraz koszty robocizny związanej z montażem i konfiguracją.

System FIBARO zamontowany może zostać na dowolnej, zastanej w domu czy mieszkaniu, infrastrukturze elektrycznej. Nie powinno to zresztą dziwić: system został przygotowany z myślą o instalacji także w gotowych obiektach. FIBARO istotnie ogranicza także koszty związane z montażem, mimo że wciąż powinien on zostać przeprowadzony przez certyfikowanego instalatora. Podłączenie elementów montowanych w puszkach łączników i gniazd elektrycznych to kwestia kilku minut. Umieszczenie elementów zasilanych bateryjnie jest jeszcze szybsze.

Co więcej, rozwiązania FIBARO łatwo zintegrować z innymi – na przykład już zainstalowanymi – elementami „domowej automatyki”. Oznacza to nie tylko wygodę, związaną z koncentracją wszystkich funkcji sterowania w jednym systemie, ale często także oszczędności. Na przykład, elementy sterujące roletami FIBARO (Roller Shutter) połączone z tradycyjnymi, sterowanymi elektrycznie roletami, okazują się tańsze od wielu dostępnych na rynku systemów sterowanych radiowo.

Jeśli mielibyśmy przełożyć to na konkretne kwoty, to najprostsze rozwiązania „smart” – oparte o Apple HomeKit – mogą się zamknąć w kwocie nawet kilkuset złotych. Kwota około 5 tys. zł. pozwala już stworzyć system o ciekawej funkcjonalności w średniej wielkości obiekcie. Kwota około dziesięciu do kilkunastu tys. zł pozwoli wyposażyć w system o rozbudowanych możliwościach dom o powierzchni 100-150 m2.

Co ważne, rozwiązanie FIBARO ma charakter modułowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by początkowo zainstalować stosunkowo prosty (a więc relatywnie tani) system i dopiero z czasem uzupełniać go o kolejne elementy. Jedyną naprawdę wiążącą decyzją, którą trzeba podjąć przed zakupem, jest wybór technologii: Apple HomeKit lub Z-Wave. „Sercem” tej pierwszej jest urządzenie Apple (np. Apple TV lub iPad), drugiej – dedykowana centrala Home Center 2.

2. Montaż wyposażenia inteligentnego domu jest bardzo skomplikowany

Mówiąc o montażu systemu inteligentnego domu, warto rozróżnić jego dwa etapy. Pierwszy to montaż jako taki, czyli instalacja poszczególnych elementów w docelowych miejscach. Drugim jest konfiguracja systemu.

Instalacja większości urządzeń zasilanych bateryjnie nie nastręcza praktycznie żadnych trudności. Mało tego, część elementów systemu FIBARO, nie wymaga nawet narzędzi: można je z powodzeniem przykleić do ściany, sufitu czy mebla za pomocą dostarczonej, dwustronnej taśmy. Niektóre urządzenia wręcz z definicji nie wymagają żadnego mocowania – przykładem może być czujnik zalania Flood Sensor, który należy po prostu postawić w odpowiednim miejscu. Podobnie sprawa ma się z zasilanym z sieci Wall Plugiem – w tym przypadku montaż sprowadza się do podłączenia go do gniazdka.

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku elementów instalowanych w puszkach łączników i gniazdek elektrycznych. Ich instalacja również jest stosunkowo prosta, ale ze względów bezpieczeństwa, powinno powierzyć się ją certyfikowanemu instalatorowi FIBARO. W końcu mówimy o podłączaniu ich do napięcia 230V.

Konfiguracja odbywa się za pośrednictwem przejrzystego interfejsu, obsługiwanego na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Teoretycznie – oraz praktycznie – jest prosta, ale mimo wszystko warto skorzystać z doświadczenia instalatora. Mając za sobą dziesiątki, a czasami nawet setki wdrożeń, instalator FIBARO jest w stanie tak skonfigurować system – budując automatyczne scenariusze jego działania, czyli tzw. sceny – by działał on w sposób optymalnie dopasowany do potrzeb użytkownika.

Pomoc instalatora może okazać się cenna już na etapie zakupu. Kiedy spotkacie się w obiekcie, w którym ma być zainstalowana instalacja smart home, instalator może zasugerować nowe pomysły lub skorygować Twoje plany. Znając znakomicie system FIBARO, może podpowiedzieć, jaki dobór elementów i sposób ich rozmieszczenia będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

W przypadku dużych obiektów i naprawdę rozbudowanych realizacji, jego doświadczenie będzie nieocenione także z punktu widzenia wzajemnej komunikacji urządzeń.

3. Inteligentny dom jest trudny w utrzymaniu

Systemy inteligentnego domu powstały po to, by użytkownikom ułatwić życie – i projektowane są tak, by rzeczywiście tak było. Dobrze skonfigurowany system może działać bez zmian przez wiele lat. Bieżąca obsługa systemu sprowadza się do wymiany baterii w tych elementach, które nie są zasilane z sieci elektrycznej.

Baterie mogą działać nawet do dwóch lat, a o ich wymianie nie trzeba nawet pamiętać. W odpowiednim czasie otrzymasz informację o urządzeniach, w których należy to zrobić. Sama wymiana zajmuje chwilę, elementy systemu FIBARO są projektowane z myślą o jak najłatwiejszej obsłudze.

Sugerujemy jedynie przegląd systemu przez instalatora po około miesiącu-dwóch użytkowania. To dobry czas, by zweryfikować, czy pierwotne założenia, przy których system był konfigurowany, sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Co ważne, nie musisz nawet umawiać się z instalatorem na wizytę. Jeśli przyznasz mu zdalny dostęp do systemu, jest on w stanie sprawdzić działanie systemu przez Internet, za pomocą dedykowanej instalatorom aplikacji – FIBARO Installer App.

4. Inteligentny dom potrzebuje stałego dostępu do Internetu

Inteligentny dom FIBARO zachowuje pełną funkcjonalność także wtedy, gdy nie jest podłączony do Internetu. Brak dostępu do Sieci nie ma żadnego wpływu na funkcje realizowane automatycznie, np. włączanie świateł o ustalonej porze dnia czy w reakcji na sygnał z czujnika ruchu. Co więcej, w przypadku systemu w technologii Z-Wave, niektóre kluczowe dla bezpieczeństwa funkcje takie jak detekcja tlenku węgla, awaryjne otwieranie bramy czy awaryjne odcięcie wody lub gazów, są realizowane nawet wtedy, gdy wyłączona jest centrala Home Center 2 lub Home Center Lite.

Brak dostępu do Internetu ma wpływ jedynie na te funkcjonalności, których istotą jest dostęp do Sieci, np. sporządzanie kopii zapasowej w chmurze czy wyłączanie i włączanie urządzeń na odległość. Nadal jednak możesz korzystać z urządzeń mobilnych czy laptopa, by w pełnym zakresie zarządzać systemem: wystarczy, że twoja komórka czy komputer będą podłączone do tej samej sieci Wi-Fi, w której znajduje się centrala systemu.

5. Inteligentny dom jest trudny w obsłudze

System FIBARO zaprojektowaliśmy tak, by z łatwością mogły z niego korzystać osoby, które wcześniej nie miały żadnej styczności z rozwiązaniami typu smart home.
Mobilna aplikacja dostępna na smartfon, tablet czy zegarek jest prosta, intuicyjna i przejrzysta. Jest ona zdecydowanie bardziej przyjazne dla użytkownika, niż skomplikowane panele kontrolne, znane z systemów starszego typu.

Także same urządzenia nie wyglądają, aby odbiegały działaniem od swoich tradycyjnych odpowiedników. Części z nich, np. montowanych w puszkach instalacji elektrycznej, po prostu wręcz nie widać. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skonfigurować je tak, by ich podstawowe funkcje były identyczne, jak w przypadku zwykłych elementów instalacji elektrycznej.

W ten sposób, odwołując się do popularnego powiedzenia, Twoi goście mogą czuć się jak u siebie w domu.

Na przykład w pokoju dziennym, pojedyncze wciśnięcie wyłącznika światła, za którym ukryty jest Single Switch, może po prostu włączać i wyłączać lampę sufitową. Jednak już podwójne wciśnięcie może zapalić wszystkie lampy w pomieszczeniu, a dłuższe przytrzymanie – zasłonięcie rolet, pozostawienie jedynie delikatnego oświetlenia pokoju oraz włączenie zestawu kina domowego i telewizora.

Już niebawem kolejna część przedstawiająca 5 kolejnych mitów związanych z inteligentnym domem.