10 lat  istnienia marki FIBARO to doskonała okazja, aby z perspektywy czasu spojrzeć na wszystko, co udało się osiągnąć. Czasem zapominamy, jak zaczynaliśmy w gronie kilku zapaleńców w garażu, jak wyglądały pierwsze spotkania z Apple czy Google, jak produkowaliśmy nasze urządzenia w poprzednich fabrykach. Obecnie wiele firm szuka pomysłów w celu  dostarczania najlepszej jakości rozwiązań. Często jednak  zapomina się, że dobre pomysły to czasem także proste, istniejące i sprawdzone rozwiązania. We wcześniejszym artykule poruszyłem temat nowej propozycji FIBARO – Strefy Marek, która oferuje wyselekcjonowane rozwiązania do smart home. Poniżej przedstawiam 5 powodów, dla których FIBARO znowu staje się aktywnym dystrybutorem akcesoriów smart home.

POWÓD 1: Po pierwsze Customer Experience

Budowanie pozytywnych doświadczeń klienta to gwarant sukcesu obecnego rynku inteligentnych rozwiązań. Technologia często stanowi wyzwanie dla człowieka, a opieranie swojej oferty tylko na „connectivity” nie stanowi wartości samej w sobie. Przykładowo – nikt nie kupi sterownika do rolet z tego powodu, że może obsłużyć 1000 innych. Użytkownik chce rozwiązań, które obsłużą JEGO roletę i zapewnią bezproblemowe działanie i prostą obsługę dla wszystkich domowników. Podobnie klient patrzy na system w domu jako na całość rozwiązań, a nie oddzielne „podsystemy”, chce rozwiązać większość wyzwań jak najszybciej, jak najprościej i najlepiej u jednego dostawcy. Z tego powodu priorytetem jest dla nas posiadanie maksymalnie przekrojowej oferty. Zidentyfikowaliśmy obszary, w których było najwięcej „trudnych interakcji” takich jak np. klimatyzacja, pompy ciepła, kwestie związane z kontrolą dostępu lub monitorowaniem jakości powietrza.

Wiemy również, że preferencje klientów się zmieniają. Nasz użytkownik rozwija się razem z naszym systemem. To co było ważne dla użytkowania jeszcze 4 lata temu (np. integracja oświetlenia), dzisiaj może być potrzebą drugiego rzędu. Dziś użytkownik kieruje się dbałością o zdrowe powietrze lub chęcią obsłużenia ekologicznych źródeł ciepła i właśnie takich rozwiązań oczekuje od naszych partnerów biznesowych i instalatorów. Po prostu – wygra najlepiej dopasowany dostawca.

POWÓD 2:Nie można być świetnym we wszystkim

Są obszary, które dla instalatorów automatyki zawsze stanowiły spore wyzwanie. Sterowanie roletami, oświetleniem, alarmy to zastosowania, które większość profesjonalistów potrafi bezproblemowo obsłużyć i chętnie oferuje związane z nimi rozwiązania. Mimo to świat idzie do przodu. Coraz częściej klienci pytają o ekologiczne źródła ciepła, takie jak np. pompy ciepła, złożone systemy ogrzewania podłogowego lub maty grzewcze na tzw. podczerwień, które nie są już niczym nowym, a stają się standardem obecnym w naszych domach. Sporą zagwozdką były także kwestie związane z klimatyzacją. Przygotowując ofertę dystrybucyjną dobraliśmy ją w taki sposób aby maksymalnie uprościć poruszanie się w tych często skomplikowanych obszarach. Konkretnym przykładem niech będą tutaj rozwiązania grzewcze z oferty MCOHome lub adaptery do klimatyzatorów HMS Intesis.

POWÓD 3: Smart home to nie tylko urządzenia SMART

W trakcie wielu spotkań i dyskusji z instalatorami zauważyliśmy, że „ścieżka klienta” w obszarze smart home to także cała gama akcesoriów, z których klient na co dzień korzysta. Z jednej strony zapewniamy najlepsze urządzenia, ale z drugiej strony – w codziennym użytkowaniu lądują one w puszce podtynkowej lub są zamocowane wysoko na suficie i po prostu działają. Punkt styku z usługą to interfejsy, takie jak asystenci głosowi (Amazon Alexa, Google Home, Siri) czy aplikacje mobilne. Szczególnie w tym ostatnim obszarze zauważyliśmy deficyty w rozwiązaniach rynkowych, więc wprowadziliśmy estetyczne i indywidualizowane ramki do tabletów montowanych podtynkowo w ścianie produkcji EUTONOMY.

Dzięki takiemu podejściu partner biznesowy może zapewnić klientowi jednolite doświadczenie także w sposobie, w jaki korzysta z systemu.

POWÓD 4: Zmiana  to jedyna stała

Rynek rozwiązań smart cały czas się rozwija – na scenę wkraczają giganci tacy jak Google, Samsung, Ikea czy Amazon. W czasie,  gdy coraz więcej urządzeń będzie się stawać DIY, być może przyszłość rynku to nowe branże, które np. jeszcze 10 lat temu praktycznie nie istniały. Takim przykładem może być rynek mieszkań na wynajem. Obecnie niemal co dwudziesty dorosły mieszkaniec Polski mieszka w wynajmowanym lokalu. To dwa razy więcej niż jeszcze 8 lat temu. W niektórych krajach Europy Zachodniej proporcja ta sięga ponad 50%. Powstaje wtedy grono użytkowników z nowymi kategoriami potrzeb, na które „dystrybutorzy jutra” już wkrótce będą musieli odpowiedzieć. Adresując potencjalne potrzeby nowych branż, np. wynajmu krótko i długoterminowego FIBARO wprowadziło do oferty smart lock SALTO Danalock.

To produkt znany i ceniony przez obecną sieć partnerską. Jeżeli rozważymy, że wg. naszych badań w przypadku osób z generacji Z większość jako główny „wektor” zakupu smart home wskazuje kontrolę dostępu, to z nowymi produktami dostępnymi w sieci dystrybucji pojawiają się zupełnie nowe szanse sprzedażowe.

POWÓD 5:Na koniec dnia liczy się „tu i teraz”

„Najlepszy tramwaj w mieście to ten, który jeździ”. Podobnie jest z codzienną pracą instalatora. FIBARO zostało zaprojektowane jako system niezwykle szybki w instalacji i bardzo sprawny w procesie konfiguracji. Typowa instalacja w standardowym domu wraz z konfiguracją to czasami kwestia 48 godzin, a część prac może zostać zrealizowana zdalnie. W takim otoczeniu ciężko wytłumaczyć wymagającym klientom, że dodatkowe zamówione produkty muszą przyjechać od zewnętrznego zagranicznego dostawcy, a gwarancję realizuje ktoś inny. Nowoczesny klient oczekuje całościowego serwisu, zapewnionego  przez jednego sprzedawcę.  Kilkutygodniowe oczekiwanie na dodatkowe urządzenia nie wchodzi w grę. Z drugiej strony, instalator musi mieć pewność, że produkt, który ma być gotowy do instalacji jest dostępny od ręki, sprawdzony i  bezproblemowo będzie mógł go serwisować. Z perspektywy dystrybutora liczy się zwinność oraz logistyka pakowania i wysyłek. Ważnym elementem usługi było dla nas, aby paczki były realizowane błyskawicznie oraz nie było konieczne MOQ (minimalna ilość zamówienia).

Nie ulega wątpliwościom, branża smart home nieustannie się zmienia, klienci wymagają rozwiązań całościowych i najwyższych standardów usług. Aby sprostać tym wymaganiom i maksymalnie wspierać sieć partnerską FIBARO podjęliśmy decyzję, aby wprowadzić do oferty szereg produktów firm trzecich, które znacznie ułatwią, przyspieszą instalację i zapewnią lepsze doświadczenia klientów. Strefa marek otwiera nowe i bardzo atrakcyjne możliwości dla Dystrybutorów i Instalatorów. FIBARO staje się dla nich jedynym kontaktem i dostawcą zweryfikowanych i przetestowanych, różnych rozwiązań smart home. W praktyce będzie to jedno zamówienie, jeden transport, jedna płatność, jedno miejsce wsparcia, obsługi i reklamacji. Słowem: one-stop-shop. Ponadto siła zakupowa FIBARO pozwala zaoferować bardzo korzystne warunki handlowe bez wymaganej minimalnej ilości zamówienia.