„Irytowanie się na moją niepełnosprawność byłoby stratą czasu” – powiedział kiedyś światowej sławy fizyk i kosmolog Stephen Hawking. Zdanie bardzo pozytywne i inspirujące dla innych, jednak w obliczu codziennych wyzwań, przed którymi stoją osoby niepełnosprawne, okazuje się, że… czasem łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na świecie ponad miliard osób – 15% populacji – żyje z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich osoby starsze, zmagające się z pogarszaniem stanu zdrowia wraz z wiekiem, jak również młode, zdolne i energiczne, które los z różnych powodów, na pewnym etapie życia przykuł do łóżka. Łącznie 75 milionów ludzi, ze względu na niepełnosprawność ruchową, na co dzień musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Jak sobie z tym radzą? Co ich najbardziej boli? Czy jest na to recepta?

Każdy z nas potrzebuje wsparcia rodziny oraz znajomych, każdy z nas chce być w stałym kontakcie z innymi, ale… w takim samym stopniu każdy z nas potrzebuje również poczucia samodzielności i niezależności. To, co najbardziej boli osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, to praktycznie całkowite uzależnienie od innych. Wózek ma liczne ograniczenia, z których zdrowi – pełnosprawni – często nie zdają sobie sprawy. Jak otworzyć okno? Jak zapalić światło, kiedy standardowe włączniki są za wysoko? Jak sprawdzić przez wizjer, kto stoi za drzwiami? Jak…? Lista rzeczy niemożliwych jest bardzo długa. W praktyce każda osoba niepełnosprawna potrzebuje rodzinnego pomocnika, którym steruje niczym pilotem, aby zrealizować swoje potrzeby. Tymczasem ten brak samodzielności, uzależnienie od innych i konieczność ciągłego proszenia o pomoc, powodują ogromne frustracje i wewnętrzny krzyk niczym u małego dziecka ‘ja sam, ja sam!’.

Okazuje się, że są jednak rozwiązania, które mogą zmienić życie i otworzyć okno na nową, lepszą przyszłość dla wszystkich niepełnosprawnych osób. Nowe technologie i ogólnodostępne już systemy inteligentnego domu gwarantują upragnioną przez nich samodzielność i możliwość pełnej kontroli nad tym co, gdzie, kiedy i jak dzieje się w ich domu – zapewniają spokój, komfort i bezpieczeństwo.

Jak Inteligentny Dom FIBARO może pomóc osobom niepełnosprawnym

Inteligentny Dom FIBARO niezawodnie dba o spokój, komfort i bezpieczeństwo jego mieszkańców. Jest to miejsce, w którym różne urządzenia komunikują się ze sobą, dzięki czemu w prosty sposób – za pomocą jednego przycisku, gestu lub słowa – można sterować oświetleniem, roletami, temperaturą, alarmem, monitoringiem, systemem podlewania, czy sprzętami RTV i AGD. Bezawaryjna współpraca wszystkich elementów FIBARO daje pełną kontrolę i swobodę tworzenia rozwiązań odpowiadających na zróżnicowane potrzeby wszystkich domowników.

Jak w praktyce może to pomóc osobom niepełnosprawnym? Oto kilka najciekawszych funkcjonalności.

Pełna kontrola na jedno kliknięcie

Tak, jak „pilotem” do wykonania pewnych zadań dla osób niepełnosprawnych są zazwyczaj ich opiekunowie, tak w inteligentnym domu, taką rolę może pełnić prosta aplikacja. Dzięki niej możliwe jest zarządzanie całym domem wyłącznie z telefonem w ręku. Za wysoko umiejscowione włączniki do światła? Brak możliwości otwarcia okna? Utrudniony dostęp do niektórych sprzętów i urządzeń w domu? Pozostawione przed spaniem światło w drugim pokoju? Żaden problem! Wystarczy włączyć aplikację FIBARO Home Center i z dowolnego miejsca w mieszkaniu, jednym kliknięciem, wykonać dowolną czynność – wyłączyć światło, odsłonić żaluzje, otworzyć inteligentne okna, włączyć TV, czy zmienić temperaturę w pomieszczeniu.

                                              

Dużą zaletą inteligentnego domu jest to, że oprócz pojedynczych czynności, potrafi on wykonywać również cały wachlarz dowolnych akcji, które sami sobie zdefiniujemy. O poranku, wraz ze wschodem słońca, mogą się np. automatycznie podnieść rolety i może nas obudzić cicha muzyka. Wieczorem, zamiast gaszenia wszystkich świateł w pokojach, wyłączania sprzętów, zamykania drzwi, rolet i zmniejszenia temperatury, możemy również „załatwić” to wszystko jednym kliknięciem. Jest to niezwykła wygoda i komfort poczucia niezależności dla osób niepełnosprawnych, którym takie czynności normalnie zajęłyby dużo czasu i wymagałyby zwykle zaangażowania innych.

Oprócz aplikacji, inteligentnym domem możemy sterować również przy pomocy inteligentnego przycisku lub małego, podręcznego pilota do sterowania – każdemu z nich można przypisać konkretne funkcje. Przycisk The Button przy łóżku będzie zawsze pod ręką przed snem, żeby „wyłączyć” cały dom, pilota KeyFob można mieć zawsze przy sobie, aby np. wychodząc z domu, jednym przyciskiem zgasić wszystkie światła, wyłączyć TV i włączyć alarm.

Słowa mają wielką moc

Niezwykle dużą popularnością cieszą się obecnie asystenci głosowi, jak Google Assistant czy Amazon Alexa. Ich obecność jest dla osób niepełnosprawnych również bardzo przydatna. Asystenci współpracują z inteligentnymi rozwiązaniami FIBARO, dzięki czemu zyskujemy jeszcze jedną możliwość kontroli nad domem – nawet jak telefon, czy inteligentny pilot gdzieś się zapodzieją, to wystarczy kilka słów, aby nasz inteligentny dom zamienił nasze słowa w czyny.

                                                      

Wszystko dzieje się samo

Nieocenionym plusem inteligentnego domu jest to, że wiele rzeczy może dziać się w nim całkowicie automatycznie. Domownik sam nie musi nic robić, o niczym pamiętać – ustawienie wcześniej odpowiednich, niezbędnych dla niego scenariuszy sprawia, że wszystko dzieje się samo.
Największym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych mogą być możliwości inteligentnego oświetlenia. Światło w łazience, które włącza się automatycznie przy otwarciu drzwi, i wyłącza kiedy z niej wyjdziemy cenią wszyscy użytkownicy smart home, jednak dla osób ograniczonych ruchowo nabiera ono jeszcze większego znaczenia. Tak samo, jak działanie inteligentnego czujnika ruchu Motion Sensor, który dba o to, żeby światło zawsze automatycznie podążało za naszym ruchem w ciemnym korytarzu.

            

Dużym udogodnieniem jest również samoczynne zamknięcie mieszkania, kiedy z niego wychodzimy, serdeczne powitanie nas kiedy wracamy – odpowiednim oświetleniem, temperaturą i ulubioną muzyką, czy też automatyczne zamknięcie okien, kiedy zaczyna padać lub zbliża się burza.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Komfort, wygoda, poczucie niezależności i kontroli są niezwykle ważne, ale niemniej istotne są kwestie bezpieczeństwa. Inteligentny dom FIBARO nieustannie czuwa i chroni użytkowników przed wszelkimi zagrożeniami, co jest szczególnie istotne dla osób niepełnosprawnych, które same w domu nie zawsze mogłyby wystarczająco szybko zareagować.

                                              

Na co dzień poczucie bezpieczeństwa i spokoju zapewniają:

  • czujnik zalania Flood Sensor, który połączony z elektrozaworem automatycznie odetnie wodę chroniąc dom i sąsiadów przed zalaniem,
  • czujniki dymu Smoke Sensor i tlenku węgla CO Sensor, które sygnałem od razu poinformują o wykryciu nawet lekko przekroczonych norm, automatycznie wezwą pomoc,
  • czujnik otwarcia drzwi i okien Door/Window Sensor, który uruchomi alarm i wyśle powiadomienie, jak tylko wykryje niepożądane działanie osób trzecich,
  • wideodomofon FIBARO Intercom, dzięki któremu brak możliwości sprawdzenia przez wizjer, kto stoi za drzwiami nie będzie już problemem – wystarczy telefon i aplikacja, która umożliwia podgląd gości i zdalne otworzenie im drzwi, jeżeli nam potrzebna jest jeszcze chwila czasu na przygotowanie się.

By żyło się lepiej

Kiedy jesteśmy zdrowi, silni i sprawni, często ciężko nam zobaczyć świat z innej perspektywy oraz zrozumieć potrzeby i bariery, z którymi na co dzień muszą się zmagać osoby niepełnosprawne. Dzisiaj nie ma już żadnych wątpliwości, że rozwiązania inteligentnego domu są dla nich jak wyciągnięcie pomocnej dłoni – burzą przeszkody i dają upragnione poczucie samodzielności, niezależności od innych i kontroli nad domową codziennością. Trzeba podkreślić, że to duże ułatwienie również dla ich opiekunów. Pełen wachlarz możliwości smart home, sprawia, że mogą oni na bieżąco, w spokoju i praktycznie bezinwazyjnie – z daleka – troszczyć się, czuwać i opiekować bliskimi.

         

Przedstawione funkcjonalności to tylko przykłady możliwości inteligentnego domu. W rzeczywistości – Twój dom, Twoja wyobraźnia. Dzisiaj nie ma już praktycznie rzeczy, które byłyby niemożliwe do zrealizowania. Najlepiej bezpośrednio spotkać się z certyfikowanym instalatorem FIBARO, który odwiedzi dom/mieszkanie, dopyta o wszystkie potrzeby i zaproponuje najlepsze możliwości ich realizacji

Rozwiązania inteligentnego domu nie są już nierealnym, odległym marzeniem – są na wyciągnięcie ręki. Przez wiele osób wciąż postrzegane są w kategoriach przesadnego komfortu i zbędny gadżetu, lecz… To co dla jednych jest wygodą, dla osób niepełnosprawnych może być prawdziwą, długo wyczekiwaną przepustką do nowego, lepszego życia.