Żyjąc w ciągłym biegu staramy się możliwe w największym stopniu oszczędzić czas i energię na czynnościach, które można w dużym stopniu zautomatyzować. Pomaga w tym platforma IFTTT (IF THIS THEN THAT, gdzie THIS to tzw trigger/wyzwalacz, a THAT z kolei to aplet/action), z którą zintegrowany jest system inteligentnego domu FIBARO.

Założona przed siedmioma laty usługa wymyślona została do tworzenia prostych schematów warunkowych. Założenie było bardzo proste: Aplet uruchamiany jest przez zmiany, które występują w innych usługach internetowych, takich jak Gmail, Facebook, Twitter czy smart home FIBARO.

Dzięki nawiązaniu współpracy z IFTTT użytkownicy systemu FIBARO otrzymują jeszcze więcej możliwości integracji z urządzeniami i usługami firm trzecich. Smart home FIBARO można, dzięki IFTTT, łatwo zintegrować między innymi multimediami i AGD.

Możliwości jest wiele, a ich zastosowanie zależy tylko od potrzeb użytkowników. Poprzez naciśnięcie FIBARO The Button, będącego triggerem, zaraz po przebudzeniu uruchamiamy scenariusz „poranek”, wtedy rolety w całym mieszkaniu podnoszą się do określonej wcześniej wysokości, a odtwarzacz sieciowy ­Sonos włącza ulubioną, przypisaną w IFTTT, playlistę. W tym samym czasie ekspres do kawy np. Bosch, który posiada swój aplet w IFTTT zrobi kawę. Jedyne, o czym musimy pamiętać to podstawienie filiżanki przed pójściem spać 😉

Dzięki inteligentnemu odkurzaczowi możemy posprzątać swój dom nie wstając z kanapy. Wystarczy wypowiedzenie komendy głosowej do Google Home, a kiedy iRobot Roomba (trigger) zacznie wykonywać swoją pracę RGBW Controller (aplet) zmieni kolor sygnalizując poruszanie się odkurzacza, by ostrzec domowników o poruszającym się urządzeniu. Smart home FIBARO prowadzi także do realnych oszczędności domowego budżetu. Przypisane wcześniej podwójne wciśnięcie urządzenia the Button (THIS), gdy kładziemy się spać możemy uzbroić alarm w naszym domu, a zmywarka i pralka dostępne / wspierane w IFTTT zacznie zmywać i prać w momencie dostępności tańszej taryfy energetycznej. Jeśli zdecydujemy się na pranie w ciągu dnia, zaraz po jego zakończeniu zostanie uruchomiona scena „po praniu” (trigger THIS), w pomieszczeniach zamigają światła informujące
o zakończeniu prania (aplet THAT), dzięki czemu nikt nie zapomni o praniu, które nadal leży w bębnie, a w suszarni włączą się grzejniki sterowane przez FIBARO the Heat Controller.

Zarządzanie multimediami i AGD dzięki systemowi FIBARO daje ogromne możliwości użytkownikowi. Sterowanie, tworzenie odpowiedniego klimatu sali kinowej, generowanie oszczędności a także sposoby na sprytne rozwiązania otwierają coraz to nowe integracje FIBARO z dostawcami innych usług i produktów.