Tematyka CSR, a więc Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, jest dla FIBARO bardzo ważną kwestią, którą pielęgnujemy i rozwijamy od lat. Jako firma zatrudniamy blisko 400 pracowników, a nasze produkty można znaleźć na każdym kontynencie, dlatego podejmowanie zadań z obszaru CSR jest dla nas naturalne i nieodzowne przy prowadzeniu działalności na taką skalę.

 

Pomagamy jako zespół, ale także jako jednostki

Jednym z celów FIBARO jest uwrażliwienie pracowników na potrzeby innych. W związku z tym działalność mająca na celu pomoc potrzebującym jest organizowana nie tylko przez spółkę jako podmiot, ale również poprzez wolontariat pracowniczy. Nad koordynacją akcji sportowych i charytatywnych czuwa Dział Personalny (HR).

Jednym z naszych sztandarowych projektów jest patronat nad świetlicą socjoterapeutyczną dla dzieci „Nibylandia”, która działa pod opieką Fundacji „Uskrzydleni”. Aktualnie świetlicę regularnie odwiedza około 25 podopiecznych w wieku od 7 do 16 lat.  Staramy się wspierać Nibylandię w możliwie wszystkich ważnych momentach funkcjonowania tego magicznego miejsca.

Dzięki naszemu wsparciu podopieczni Nibylandii mogą cieszyć się z tego, że przez 5 dni w tygodniu mają możliwość przebywać w wyremontowanej i dobrze wyposażonej we wszystkie niezbędne sprzęty świetlicę oraz zjeść smaczny i gorący posiłek.  Na terenie naszej firmy organizowane są różne akcje wspierające działalność świetlicy, m.in. akcja mikołajkowa i wielkanocna (zbiórka słodyczy i upominków) czy też „Uśmiechnięty Tornister”, który ma swoje miejsce w okresie początku roku szkolnego.

– wylicza Renata Zbucka, kierownik Działu HR FIBARO.

Dzięki wsparciu Nibylandia może również zaoferować dzieciom liczne wycieczki i atrakcje podczas półkolonii zimowych i letnich. Co roku podopieczni Nibylandii wspólnie bawią się z nami w trakcie rodzinnych pikników organizowanych dla pracowników FIBARO.

Od kilku już lat FIBARO aktywnie uczestniczy w ogólnopolskiej zbiórce świątecznej – Świątecznej Paczce, która jest kolejnym wydarzeniem w życiu firmy potwierdzającym ogromne społeczne zaangażowanie pracowników FIBARO. My, jako darczyńcy, wybieramy rodziny z naszego sąsiedztwa, z Poznania, które potrzebują pomocy, a następnie przekazujemy artykuły żywnościowe oraz robimy prezenty dla wszystkich członków rodziny

– dodaje Agata Sąsiadek, Specjalista ds. personalnych w FIBARO.

Bardzo popularne są akcje polegające na zbieraniu nakrętek po napojach. Misją naszej „Nie wykręcaj się – zbieraj nakrętki” jest pomoc dla chorej Stefanii. Zebrane nakrętki odsprzedajemy firmie recyklingowej, a wszystkie środki pieniężne, które pozyskamy, rodzice Stefanii przeznaczają na rehabilitacje ruchową, zakup leków, sprzętu rehabilitacyjnego oraz dojazdy do lekarzy specjalistów. W każdej kuchni lub jadalni znajdują się  pudełka do których nasi pracownicy wrzucają nakrętki.

Uwielbiamy ruch i wspieramy akcje charytatywne

Przy wyborze wydarzeń sportowych, w których uczestniczymy jako firma oraz do współuczestnictwa, w których zachęcamy naszych pracowników, szczególną uwagę przywiązujemy do przedsięwzięć sportowych, w trakcie których promowane i realizowane są akcje charytatywne.

Wśród nich wymienić można sztafetowy bieg Ekiden, gdzie organizator przeznacza część opłaty wnoszonej przez każdą z drużyn na rzecz stowarzyszenia „Na Tak” z Poznania. Dzięki temu wspieramy dzieci, młodzież i dorosłych z różnymi schorzeniami neurologicznymi i genetycznymi.

– wyjaśnia Katarzyna Panada, Specjalista ds. personalnych w FIBARO.

Jedną z najpopularniejszych form aktywnego wspierania potrzebujących jest Business Run, FIBARO było jedną z blisko 300 firm i instytucji, która od lat wystawia drużyny startujące w tych zawodach. Co ważne, od zeszłego roku angażujemy się również w organizację tego wielkiego przedsięwzięcia wpierając tym samym osoby po amputacjach i z niepełnosprawnościami narządów ruchu.

Wymienione akcje to tylko część aktywności, przy pomocy których FIBARO wspiera lokalne społeczności i stara się dołożyć swoją „cegiełkę” najbardziej potrzebującym. W 2019 roku nadal bardzo dużą wagę przykładać będziemy aktywnościom sportowym, które nie dość, że integrują naszych pracowników, to jeszcze mają realny wpływ na nasze otoczenie.