Przeglądając strony internetowe operatorów komórkowych i telewizyjnych, sklepów RTV i AGD widzimy wszechobecne słowo „smart”. Smartfon, smartwatch, smart TV, smart lodówka– przykłady można mnożyć, jednak wielu marketerów wciąż szuka autorskiego pomysłu na stworzenie unikalnej „smart” oferty.

 Firmy ubezpieczeniowe mają prawdziwy potencjał, aby nie tylko ubezpieczać mienie i najbliższych, ale także realnie zabezpieczać przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. Deweloperzy mogą oferować mieszkania i domy, które w sposób namacalny ułatwiają, uprzyjemniają życie i prowadzą do oszczędności w domowym budżecie. Firmy wytwarzające sprzęty czy urządzenia mogą oferować uzupełniające rozwiązania „smart” lub dostosować swoje obecne produkty tak, aby stały się „smart” i odpowiadały na potrzeby użytkowników. Ale czego tak naprawdę klienci oczekują od tych inteligentnych rozwiązań?

Potrzeb użytkowników jest wiele, ale skupmy się na tym co najważniejsze: rozwiązania „smart” obiecują ułatwianie życia i wyręczanie nas z niektórych obowiązków. Pomyślmy przykładowo, jak wiele spraw możemy załatwić przez smartfon, czy dzięki smart TV. W obecnym czasie globalnej pandemii COVID-19, która wymusza postawę #zostańwdomu, dzięki rozwiązaniom „smart” jesteśmy w stanie ćwiczyć jogę razem z ludźmi z drugiego końca świata, wziąć udział w koncercie live na YouTube, dołączyć do wideokonferencji, udostępnić paczkę plików i edytować treści na stronie www czy sprawdzić na telefonie, kto stoi u naszych drzwi. A co z inteligentnym domem? Spójrzmy na to w ten sposób: spora część produktów i usług, które ludzie kupują dotyczy ich domów czy mieszkań. To właśnie te produkty mogą dostarczać większą wartość domownikom dzięki połączeniu ich z produktami lub usługami „smart”. Mamy tutaj ogromny potencjał niezagospodarowanego rynku.

Co zyskuje nasz klient?

  • Całkowicie nowe, pozytywne doświadczenia

Dobrze przygotowana oferta „smart” pozwala klientowi odkryć, że czynności, które dotychczas robił osobiście mogą zostać zautomatyzowane np. zamknięcie wszystkich rolet, czy zgaszenie światła. To doświadczenie zawsze budzi bardzo pozytywne emocje.

  • Wyjątkowe poczucie bezpieczeństwa

Włączone żelazko, uchylone okno czy też otwarte drzwi do mieszkania –  te wszystkie rzeczy są w stanie wywołać spory stres. Przeprowadzone przez FIBARO badania wskazują, że u osób, które posiadają rozwiązania smart home, reakcja organizmu związana z napięciem emocjonalnym wywołanym podobnymi sytuacjami jest trzykrotnie mniejsza. Inteligentne rozwiązania automatycznie ograniczają np. skutki zalania, umożliwiają także zdalne sprawdzenie zamknięcia drzwi, okien czy też wyłączenie urządzeń elektrycznych. Dzięki temu istotnie wpływają na ograniczenie codziennego stresu. Przykładowo, nie musimy cofać się do domu, aby sprawdzić czy zamknęliśmy drzwi, okno czy też nerwowo rozmyślać o włączonym żelazku. Więcej na ten temat:

https://newsroom.fibaro.com/inteligentny-dom-obniza-stres-zwiazany-z-domem-i-codziennymi-obowiazkami/ 

Co zyskuje marka dostarczająca swoim klientom nowe wartości z obszaru smart home?

  • Postrzeganie marki jako nowoczesnej

Dzięki rozwiązaniom realizującym scenariusze inteligentnego domu, następuje transfer postrzegania tych rozwiązań na markę, która je dostarczyła – ona też staje się „smart” i jest kojarzona jako nowoczesna.

  • Silniejsze przywiązanie klientów do marki

Rozwiązania „smart” i dostarczane dzięki nim wartości mają spory potencjał do wzmocnienia lojalności klientów, którzy otrzymując realne korzyści stają się ambasadorem  marki.

  • Potencjał na upselling

Dostarczając klientowi rozwiązanie „smart” budujemy potencjał na angażowanie go w coraz bardziej rozbudowane interakcje. Cykl życia zmienia potrzeby rodziny, np. wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny. Dla singla najważniejsze może być sterowanie oświetleniem czy multimediami, a dla rodziny z małym dzieckiem na pierwszym miejscu będą potrzeby związane z bezpieczeństwem mienia i najbliższych.

Świat, który nas otacza będzie w nieunikniony sposób coraz bardziej połączony, a Internet Rzeczy -IoT, będzie coraz bardziej powszechny. Warto zatem już dziś pomyśleć o przygotowaniu unikalnej smart oferty, w której smarthome będzie kluczową wartością, jaką zachwycimy naszych klientów.