Okres grzewczy w naszym klimacie trwa nawet pół roku, a w okresie jesienno – zimowym najczęściej słyszymy o niebezpiecznych wydarzeniach związanych z tlenkiem węgla. W FIBARO mamy rozwiązanie, jak ustrzec się przed atakiem „cichego zabójcy”.

Statystyki nie kłamią, w Polsce najpopularniejszymi sposobami ogrzewania domów wciąż pozostają tradycyjne piece węglowe (43% gospodarstw domowych) i te, które spalają biopaliwa takie jak drewno, pelet i ekogroszek (28% gospodarstw domowych). To efektywny i tani, ale dość niebezpieczny sposób ogrzewania domów. Częsta konserwacja pieców jest obowiązkiem narzuconym przez ustawodawcę – piece opalane paliwem stałym powinny być czyszczone 4 razy w roku. Z ogólnodostępnych informacji, jak np. KGPSP wynika, że w trakcie ostatniego okresu grzewczego, trwającego od października 2017 do końca marca 2018, zanotowano 4343 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. W wyniku zaczadzenia poszkodowanych zostało 2695 osób, aż 71 zmarło.

FIBARO od początku swojego istnienia dba o to, aby nasze domy były komfortowe, przyjazne i przede wszystkim bezpieczne. Opracowany przez FIBARO specjalny czujnik tlenku węgla – CO Sensor, ma za zadanie chronić życie i zdrowie ludzi przed niewidzialnym zagrożeniem, jakim jest czad. W porównaniu do urządzeń dostępnych na rynku, nasz produkt odznacza się wyjątkową precyzją pomiaru.

Zdajemy sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności, jako producenta urządzeń chroniących życie i zdrowie. W FIBARO dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty spełniały wyśrubowane normy.. FIBARO CO Sensor jest urządzeniem chroniącym życie, dlatego badania potwierdzające zgodność z normą EN 50291-1:2010 prowadzone są w akredytowanym laboratorium badawczym BSI Group. Każdy czujnik podlega programowi ciągłej kontroli, która obejmuje rutynowe badanie produktu oraz nadzorowanie procesu zapewnienia jakości produkcji w celu spełnienia rygorystycznych wymagań. Co więcej, aby czujnik spełniał swoją rolę musi być zainstalowany w widocznym miejscu, na wysokości około 1,5 metra. Z tego względu design był ważnym aspektem przy projektowaniu CO Sensora. Jak wszystkie elementy systemu FIBARO wyróżnia się pięknym organicznym designem.

rozwiązania IoT

Co ważne – czujnik tlenku węgla od FIBARO może działać jako samodzielne urządzenie. Nie posiada wtedy funkcji udostępnianych przez system inteligentnego domu FIBARO, ale pozostaje precyzyjnym i skutecznym detektorem czadu. Zaalarmuje mieszkańców o wykrytym zagrożeniu mocnym sygnałem akustycznym, migającymi diodami LED, a także wyśle powiadomienie na wskazane urządzenie mobilne. Często to właśnie te kilka pierwszych minut decyduje o życiu i śmierci. Podłączony do systemu inteligentnego domu, po rozpoznaniu niepokojącego poziomu stężenia gazu, może zainicjować proces wietrzenia mieszkania poprzez automatyczne podniesienie rolet i otwarcie okien.

Niestety z jakiejś niezrozumiałej przyczyny pokutuje przeświadczenie, że czad możemy wyczuć. Nic bardziej mylnego. Czad to tlenek węgla,  który nie posiada żadnego zapachu ani koloru. Człowiek nie jest zatem w stanie go wykryć. Nasze nagłe złe samopoczucie może przypominać objawy przeziębienia, zmęczenia, bólu głowy czy ogólnego osłabienia. Wtedy najczęściej kładziemy się na chwilę odpocząć. Niestety to najgorsze, co możemy wtedy zrobić. Sami nie zorientujemy się, że padliśmy ofiarą „cichego zabójcy”. Z tego względu czujniki tlenku węgla powinny znaleźć się w każdym domu.

FIBARO włącza się w działania edukacyjne prowadzone przez Państwową Straż Pożarną. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej na początku października zainicjonowana akcję „CZUJKA na straży Twojego bezpieczeństwa”. Jest to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych m.in. z zatruciem tlenkiem węgla w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Akcja skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz seniorów, co jest bardzo trafionym pomysłem. Edukacja najmłodszych jest bardzo dobrą inwestycją na przyszłość z tego powodu, że młodzi w rozmowach ze swoimi rodzicami i dziadkami chętnie dzielą się zdobytą widzą.

Jednym z ważniejszych elementów kampanii PSP jest wzrost świadomości korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla. Niestety, niewielu właścicieli lub zarządców budynków pamięta o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych. Przypominamy: zgodnie z rozporządzeniem należy robić to 4 razy w roku.

Instalacja czujnika czadu od FIBARO jest bardzo prosta. Każdy z pewnością sobie z tym poradzi. Oczywiście klienci FIBARO mogą liczyć na pomoc przeszkolonych instalatorów, którzy zamontują CO Sensor w odpowiednim miejscu, na odpowiedniej wysokości. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego czujnika czadu to kluczowa kwestia w zakresie skutecznej ochrony przed „cichym zabójcą”. Należy wybierać tylko urządzenia posiadające odpowiednie certyfikaty, jak np. CO Sensor od FIBARO.

Czujnik czadu podarowany najbliższym to doskonały pomysł, aby pokazać naszą troskę o rodzinę, sąsiadów, a może też o starsze samotne osoby mieszkające w naszej okolicy nieświadome zagrożeń ze strony tego niewidzialnego i niewyczuwalnego gazu.