Decydując się na posiadanie inteligentnych rozwiązań w domu chcemy mieć pewność co do ich niezawodności, ułatwienia czynności dnia codziennego, zmniejszenia rachunków za elektryczność czy kosztów ogrzewania. Dodatkowo, przy pomocy jednego kliknięcia, mamy możliwość stworzenia niesamowitej atmosfery sprzyjającej relaksowi, oglądaniu ulubionego serialu czy zorganizowaniu imprezy w gronie najbliższych, a w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa życia lub mienia – system FIBARO stanie na wysokości zadania.

O ile pewne smart urządzenia FIBARO można dostrzec po dokładniejszym przyjrzeniu się pomieszczeniom (np. umieszczony w pobliżu pralki Flood Sensor, na oknach Door/Window Sensor, czy w kuchni Smoke Sensor), tak pewne rozwiązania są zupełnie niewidoczne dla mieszkańców. Znajdują się one bowiem m.in. w puszkach podtynkowych ukryte za włącznikami światła, czy sterownikami rolet, bram, markiz czy żaluzji.

Niepozorny wygląd, bogate wnętrze

Każdy z modułów FIBARO wyróżnia się bardzo niepozornym wyglądem i wymiarami pozwalającymi na umieszczenie ich w tzw. puszkach podtynkowych w większości domów, mieszkań czy przestrzeni biurowych.

Dzięki tym urządzeniom okazuje się, że smart rozwiązania są na wyciągnięcie ręki, a profesjonalny i certyfikowany instalator FIBARO zaproponuje zastosowania, które sprawią, że niemal każde nieinteligentne urządzenie stanie się smart i służyć będzie przez kolejne lata – w zupełnie niespotykanej dotąd skali możliwości.

Udoskonalenia w ofercie FIBARO

Smart Modules, będące nowością w ofercie FIBARO, pozwolą na inteligentne zarządzanie wieloma urządzeniami i elementami wyposażenia domu lub mieszkania. To unowocześniona wersja doskonale znanej rodziny modułów Relay Switch, które do niedawna były w ofercie FIBARO, nadal spełniały swoją funkcję, ale potrzeby klientów i zmieniające się realia technologiczne nie mogły pozostać bez naszego odzewu.

Dla każdego, kto docenia i ważne są dla niego aspekty bezpieczeństwa swojego i najbliższych, z pewnością interesujące będą możliwości modułów w tym zakresie. Są to m.in. zarządzanie systemami alarmowymi, zamykanie dopływu wody lub gazu poprzez sterowanie elektrozaworami, sterowanie podgrzewaniem schodów, podjazdu czy rynien (istotne zwłaszcza zimą!) czy sterowanie otwarciem furtki prowadzącej na posesję. Dzięki smart modułom możliwe będzie sterowanie bramą wjazdową i garażową, pracą kotła, starczy jedno kliknięcie w aplikacji FIBARO i użytkownik zyska możliwość zarządzania ogrzewaniem elektrycznym, temperaturą, roletami, elektrycznymi matami grzewczymi i promiennikami podczerwieni czy ogrzewaniem podłogowym. Certyfikowany Instalator FIBARO pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do potrzeb domowników sprawiając, że marzenia o smart home staną się rzeczywistością.

Jakość wykonania, mnogość zastosowań, satysfakcja na lata

Każde z urządzeń podtynkowych FIBARO cechują się najwyższą jakością wykonania. Bezawaryjność i bezpieczne użytkowanie poparte testami wewnętrznymi i badaniami niezależnych jednostek plasują moduły FIBARO na szczycie takich rozwiązań na rynku od wielu lat.

Dimmer, Single/Double Switch, RGBW Controller oraz Roller Shutter są w ofercie FIBARO od samego początku, a jedną z ich funkcji jest pomiar mocy czynnej i energii elektrycznej. Dzięki nim kontrola nad domowym budżetem i wydatkami będzie dla nas o wiele prostsza. Dzięki wiedzy nt. zużycia energii będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki w kierunku zniwelowania niepotrzebnych wydatków generowanych przez tryb stand-by czy niepotrzebnie palące się światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Warto wspomnieć także o jeszcze jednej istotnej funkcji – będąc poza domem można pozorować swoją obecność odstraszając niepowołanych „gości”, czających się na nasze mienie podczas wakacji.

Zastosowania modułów FIBARO można wyliczać w nieskończoność, dla przykładu, Roller Shutter, gdzie każdy przycisk przełącznika rolet (roleta w górę/dół) może być… pilotem całego smart domu. Co oznacza, że w każdym przełączniku posiadamy tak naprawdę dwa oddzielne piloty. Przyjrzyjmy się tylko jednemu ze scenariuszy: kuchni, która zazwyczaj znajduje się niedaleko wyjścia z domu. Dwukrotne kliknięcie w dół zamyka rolety, po czym z kilkuminutowym opóźnieniem gaszone są wszystkie światła, żeby nie świeciły się niepotrzebnie, kiedy dom stoi pusty.

Dimmer, a więc inteligentny ściemniacz światła, pozwoli na manewrowanie natężeniem światła, które nie będzie nas oślepiać w środku nocy w drodze do kuchni czy do pokoju dziecka, które się nagle przebudziło. Zainstalowany w puszcze podtynkowej Dimmer zmieni zwykłe żarówki, żarówki LED, halogeny i świetlówki kompaktowe w inteligentne nośniki światła.

Single/Double Switch popularnie nazywane Switches, zmienią dowolne elektryczne urządzenie w kolejny element ekosystemu smart home. Dość wymieniać tutaj gniazda, przykładem może być bojler znany z wielu polskich domów, który nabierze zupełnie nowych funkcji – możliwe będzie sprawdzenie poboru energii elektrycznej (i zdalne zarządzanie tym urządzeniem).

RGBW Controller kojarzy nam się głównie ze stworzeniem odpowiedniego nastroju sprzyjającemu odpoczynkowi, domowej imprezie czy stworzeniu romantycznej atmosfery w gronie ukochanych osób . Podłączenie pod taśmy LED/ RGBW/ RBG, halogeny, pozwoli na zdalne zarządzanie tymi urządzeniami. Dzięki temu uruchomiona może zostać tzw. trasa awaryjna prowadząca do wyjścia, sygnalizacja zalania oświetleniem pulsującym itp.

Dzięki Smart Implantowi, który wywołał prawdziwą furorę podczas IFA 2018, zwykłe czujniki i stacje pogodowe, urządzenia RTV, systemy alarmowe czy sterowniki bram od teraz będą pełnoprawnymi smart urządzeniami w każdym domu i mieszkaniu. To urządzenie wielkości zbliżonej do pendrive, dzięki któremu użytkownik będzie mógł np. sterować domowym alarmem, piecem lub odczytywać stan czujników wilgotności z poziomu telefonu.

Współpraca daje wymierne korzyści

Przytrafiają się czasem sytuacje, w których niemożliwe jest zastosowanie inteligentnych modułów FIBARO w ich „pierwotnym” miejscu, a więc np. w puszkach podtynkowych. Wtedy instalator FIBARO może sięgnąć po bardzo ciekawe rozwiązania dostarczane przez Eutonomy, a które od marca 2020 dostępne są w oficjalnej sieci sprzedaży Strefy Marek FIBARO. Eutonomy stworzyło zestaw adapterów euFIX, które pozwala na zastosowanie smart modułów w rozdzielnicach elektrycznych na szynach DIN. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie moduły dostępne są w jednym miejscu zapewniając łatwość obsługi i dozoru – znika konieczność rozkręcania ciasnej puszki, zawierającej moduły FIBARO, sterujące elektrozaworami ogrzewania lub podlewania. Instalatorzy systemu z pewnością docenią także oznaczenia kolorystyczne, które ułatwią zlokalizowanie oraz ewentualną wymianę danego modułu.

Adaptery euFIX posiadają wiele interesujących zastosowań, m.in. poprzez połączenie FIBARO Double Switch z euFIX S223 na szynie DIN możliwe będzie sterowanie oświetleniem elewacji, podjazdu i ogrodu na podstawie pory dnia oraz zachodu słońca. Sterowanie sekcjami ogrzewania podłogowego na podstawie rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło zapewni nowość – FIBARO Smart Module i dedykowany euFIX S214, dokładnie takie samo połączenie da możliwość np. regulacji podlewania ogrodu na podstawie rzeczywistego zapotrzebowania na wodę, a euFIX D212 i Dimmer zapewnią wygodną kontrolę całej grupy oświetlenia w domu. Adaptery euFIX sprawdzają się także w przypadku, kiedy i tak musiały się z różnych względów znaleźć w rozdzielnicy elektrycznej. Zakończenia obwodów grzewczych lub zasilających zraszacze bardzo często znajdują się w rozdzielni i dlatego tam umieszczane powinny być moduły euFIX sterujące FIBARO

Podjęliśmy wyzwanie zmiany postrzegania naszych najmniejszych i – jak się wydaje – najbardziej tajemniczych produktów, jako skomplikowanych i niezrozumiałych dla większości naszych odbiorców. Pogrupowaliśmy wszystkie inteligentne moduły FIBARO według najważniejszych parametrów, cech i funkcji, które spełniają w ramach Systemu FIBARO, aby każdy mógł łatwo i szybko zrozumieć, co tak naprawdę potrafią.

Koniec końców – nasze moduły prawdopodobnie każde urządzenie mogą zmienić w inteligentne 😉

Pogrupowaliśmy wszystkie inteligentne moduły FIBARO według najważniejszych parametrów, cech i funkcji, które spełniają w ramach Systemu FIBARO, aby każdy mógł łatwo i szybko zrozumieć, co tak naprawdę potrafią, oto pomoce naukowe 🙂

ściągnąć je można tutaj i tutaj