Platforma SIM-ON jako pierwsza na rynku aplikacji do kontroli systemów smart, wykorzystuje technologię Matterport 3D digital twin, dzięki której interfejs zintegrowany jest z przestrzennym odwzorowaniem pomieszczeń, a urządzenia FIBARO rozmieszczone są w rzeczywistych punktach instalacyjnych. Użytkownik zarządza swoimi urządzeniami podczas wirtualnego spaceru, korzystając z modelu 3D w niemalże fotograficznej jakości. SIM-ON jest kompatybilny z pełnym spektrum urządzeń FIBARO – marki, której standard jako pierwszy pozwolił na integrację modelu digtial twin ze środowiskiem urządzeń IOT.

Powstanie platformy SIM-ON wiąże się ściśle z systemem FIBARO ze względu na osobę Marka Koźlaka, Prezesa firmy SIMLAB, stojącej za tym produktem. Marek jest entuzjastą technologii smart i podczas budowy prywatnego domu zainwestował w system w całości oparty na standardzie FIBARO. Jego dom o powierzchni 250 m², wyposażony jest w 210 urządzeń, obsługiwanych przez 2 centralki Home Center 3. Dwukondygnacyjny budynek obsługiwany jest przez m.in. czujniki ruchu, kontrolery temperatury, włączniki światła i rolet, inteligentne gniazdka, sensory zalania oraz czujniki otwarcia. Podczas użytkowania swojego systemu, założyciel SIMLAB’u pracujący już wtedy nad rozwojem oprogramowania opartego na skanach 3D, wpadł na pomysł przeniesienia interfejsu kontroli smart home do wirtualnej przestrzeni oddającej wrażenie przebywania w prawdziwym wnętrzu.

Tworząc efektowną nakładkę na system FIBARO, przeniósł zarządzanie systemem z tradycyjnego pulpitu 2D w przestrzenny wymiar, dający użytkownikom zupełnie nowe doświadczenie intuicyjnej lokalizacji i obsługi urządzeń. Jednocześnie nadal łączył się ze swoim kontem FIBARO, integrując bibliotekę urządzeń z przyporządkowaniem do poszczególnych pomieszczeń, bez konieczności ponownej konfiguracji systemu. Okazało się również, że platforma pozwala na logowanie się do wielu centralek, a z jej poziomu można obsługiwać wszystkie wirtualne apartamenty odpowiadające posiadanym nieruchomościom z systemami FIBARO.  Tym samym tak rozbudowana instalacja, która wymagała dwóch centralek sterujących, zarządzana jest z poziomu intefejsu graficznego, a logika i tworzenie scen pomiędzy niezależnymi systemami wykonana została bezpośrednio w SIM-ON.

Po integracji jednorodzinnego domu, przyszła kolej na nowe biuro SIMLAB’u zlokalizowane w gliwickiej strefie technologicznej. Nowoczesna przestrzeń biurowa o powierzchni 800 m², została w całości wyposażona w system FIBARO składający się z 60 urządzeń. System okazał się być bardziej przystępny w instalacji i użytkowaniu obiektu komercyjnego, niż skomplikowane środowiska automatyki przemysłowej. Dzięki temu, korzystając ze wsparcia osoby z uprawnieniami SEP, firma potrafiła wykonać instalację na własną rękę. Po wykonaniu skanów pomieszczeń i zmapowaniu ikon poszczególnych urządzeń w miejscach odpowiadających ich rzeczywistemu położeniu, powstał przestrzenny interfejs do zarządzania całym systemem FIBARO. Tworząc katalogi urządzeń i konfiguracje w postaci scen, a także dodając dokumentację wyposażenia, firma zyskała wielozadaniową platformę do zarządzania swoją siedzibą. 

Oprócz oczywistych zalet dla codziennego użytkowania obiektu, system okazał się znakomitym polem doświadczalnym dla zespołu pracującego nad rozwojem aplikacji SIM-ON. Testy prowadzono jeszcze w poprzednim biurze, ale na raptem kilku urządzeniach dodanych do instalacji budynku, takich jak czujnik ruchu, switch, czy gniazdko serii Walli. Dopiero nowa przestrzeń w całości wyposażona w pełen wachlarz kilkudziesięciu wspartych w SIM-ON’ie urządzeń pozwoliła na krytyczne testy wydajnościowe m.in. pod kątem wytrzymałości serwerów. Dzięki pracy deweloperskiej na „żywym organizmie” w pełni działającego, kompleksowego środowiska smart, SIM-ON został dopracowany w najmniejszych szczegółach, aby sprostać codziennym potrzebom użytkowników systemu FIBARO, którymi od kilku lat są twórcy tego wyjątkowego rozwiązania. Dzisiaj jest to atrakcyjne wizualnie, intuicyjne w obsłudze i dostępne przez przegladarkę narzędzie do zarządzania nieruchomością. 

Webinar na ten temat już 02.03.2023 r. o godzinie 17.00. Zapisz się TUTAJ.