Podjęcie decyzji o zastosowaniu inteligentnych rozwiązań w swoim domu jest pierwszym i najważniejszym krokiem, który już w niedługim czasie zaowocuje nie tylko zaoszczędzonym czasem, zwiększonym komfortem życia ale także realnymi oszczędnościami w domowym budżecie.

Wielokrotnie przytaczano przykład zastosowania głowicy termostatycznej FIBARO The Heat Controller wraz z czujnikiem temperatury jako idealne rozwiązanie w okresach grzewczych. Zastąpienie klasycznych rozwiązań inteligentnymi pozwoli na wygenerowanie nawet 42% oszczędności na kosztach ogrzewania. W jaki sposób? Przykłady można mnożyć – najprostszy polega na dostosowaniu żądanej temperatury względem poszczególnych pomieszczeń. Nie ma potrzeby utrzymywać tę samą temperaturę w hallu, łazience czy w salonie. W każdym z tych pomieszczeń przebywamy z różną częstotliwością, krócej lub dłużej. Ustawienie z poziomu aplikacji temperatury w danym pomieszczeniu z pozwoli na zminimalizowanie opłat. Z kolei, w połączeniu z zastosowaniem czujnika ruchu Motion Sensor – głowica automatycznie obniży temperaturę w pomieszczeniach, w których przez określony przez użytkownika czas nie wykryje ruchu. FIBARO Motion Sensor dokładnie na podstawie tej samej zasady wyłączy światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Po co generować koszty i oświetlać przestrzeń, z której nikt nie korzysta?

Zastosowanie Roller Shuttera niesie ze sobą wiele korzyści. Zimą staramy się zminimalizować możliwość utraty ciepła, pomocne w tym będą także zautomatyzowane rolety. Wyobraźmy sobie następujący scenariusz: wychodząc z domu uruchamiamy scenę „wyjście z domu”. W jednej chwili wyłączają się światła, obniżana jest temperatura a rolety opuszczają się tworząc kolejną warstwę izolującą okna. Minimalizowana jest zatem możliwość utraty ciepła. Smart home FIBARO pozwala na zarządzanie urządzeniami na wiele sposobów. Można wypowiedzieć komendę głosową, a asystent głosowy wykona za nas określone czynności, można użyć aplikacji FIBARO Home Center App, wykonać gest – tutaj pomoże Swipe lub wcisnąć the Button. Scena „wyjście z domu” za każdym razem się uruchomi.

Urządzenia z najnowszej linii inteligentnych gniazd i włączników Walli mają wiele funkcji. Jedną z nich jest monitorowanie zużycia energii elektrycznej przez podłączone do nich urządzenia. Otaczający je pierścień LED zmienia swoją barwę sygnalizując aktualny pobór energii. Co więcej – można monitorować, które z urządzeń pobiera najwięcej mocy, a prosty kalkulator oszacuje realne koszty podłączonego urządzenia. Wyłączenie wszystkich sprzętów, które działają w trybie stand by także niesie za sobą zaoszczędzone pieniądze. Wiedza na ten temat pozwoli nie tylko na zarządzanie sprzętami (np. multimedia czy małe AGD), ale także na uczulenie małych kroków prowadzących do oszczędności.

Smart Implant, który swoją wielką premierę miał podczas targów IFA w Berlinie pozwala ożywić nieinteligentne do tej pory urządzenia, takie jak piec, pompy ciepła itp. Dzięki zintegrowaniu z czujnikiem wilgotności i stacją pogodową uruchomi zraszacze dokładnie wtedy, gdy będzie to potrzebne. Nie ma potrzeby nawadniać ogrodu, gdy zbliża się deszcz.

Przytoczone przykłady oszczędności to tylko początek korzyści, jakie niesie za sobą zastosowanie inteligentnego domu FIBARO. Smart home to także zwiększone bezpieczeństwo, podniesienie komfortu życia, oszczędność czasu i cała masa dobrej rozrywki.