Wzrost popularności dostępnych na rynku systemów smart home sprawił, że rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu nie były brane pod uwagę stają się wyznacznikiem zapewniania komfortowego i bezpiecznego życia. Często nasi starsi rodzice czy dziadkowie mieszkają z dala od nas i opieka nad nimi staje się utrudniona. Pomimo szczerych chęci nie jesteśmy w stanie wspierać ich we wszystkich codziennych czynnościach oraz spędzać wspólnie tyle czasu, ile chcemy. Czasami uproszczenie ich obowiązków poprzez automatykę oraz nieuciążliwy monitoring znacznie podniesie ich komfort życia i bezpieczeństwo. Z drugiej strony dla nas jako dzieci czy wnucząt oznacza to spokój ducha, gdy w odpowiednim momencie otrzymamy powiadomienie o zdarzeniach z danego dnia.

Jak w praktyce inteligentne rozwiązania mogą pomóc osobom starszych oraz ich opiekunom? Oto kilka przykładowych rozwiązań.

Pełna kontrola na jedno kliknięcie

Do wykonania wybranych zadań w inteligentnym domu wykorzystamy jedną aplikację mobilną Yubii. Dzięki niej możliwe jest zarządzanie całym domem wyłącznie z poziomu telefonu lub tabletu. Jednym przyciskiem rozwiążemy problem pozostawionego przed pójściem spać światła w drugim pokoju i zdalnie zamkniemy drzwi wejściowe korzystając z inteligentnego zamka. Aplikacja Yubii z dowolnego miejsca w domu lub na świecie pozwala stale monitorować co dzieje się w otoczeniu naszych najbliższych.

Podczas pobytu w biurze wystarczy tylko jedno kliknięcie w ekran smartfona, by sprawdzić w aplikacji czy w domu wszystko w porządku. Sytuacja wygląda analogicznie podczas przebywania na dłuższych wyjazdach – o wszelkich niepożądanych czynnościach zostaniemy powiadomieni automatycznie. Czujnik otwarcia drzwi i okien FIBARO Door/Window Sensor, powiadomi nas np. o braku otwarcia szafki z ważnymi lekami, które powinny by przyjmowane w konkretnych porach dnia.

Oprócz aplikacji, inteligentnym domem możemy sterować również przy pomocy inteligentnego przycisku The Button lub małego, podręcznego pilota FIBARO KeyFob – każdemu z nich można przypisać konkretne funkcje. The Button świetnie sprawdzi umieszczony na stoliku nocnym obok łóżka, by łatwo wyłączył wszelkie niepotrzebne urządzenia przed pójściem spać. Z kolei KeyFob może służyć jako kompaktowe urządzenie, które będziemy mieć zawsze przy sobie. Jest to szczególnie przydatne dla osób starszych, które pomimo wieku pozostają bardzo aktywne fizycznie. Wychodząc w pośpiechu z domu jednym przyciskiem zgasimy wszystkie światła, zmniejszymy temperaturę w nieużywanych pomieszczeniach, zamkniemy drzwi i uzbroimy alarm.

Komfort i automatyzacja

Dużą zaletą systemu smart home jest to, że oprócz pojedynczych czynności potrafi on wykonywać wachlarz zróżnicowanych akcji, które możemy sami zdefiniować. Dodatkowo wiele rzeczy może odbywać się w pełni automatycznie. Domownicy sami nie muszą niczym się martwić, o niczym pamiętać. O poranku, wraz ze wschodem słońca, mogą się automatycznie podnieść rolety, a podczas dnia temperatura w poszczególnych pomieszczeniach zostanie dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkowników systemu smart. Znaczącym ułatwieniem dla osób starszych jest możliwości korzystania z inteligentnego oświetlenia. Światło w łazience, które włącza się automatycznie przy otwarciu drzwi i wyłącza, kiedy z niej wyjdziemy. Tak samo, jak działanie inteligentnego czujnika ruchu Motion Sensor, który dba o to, żeby światło zawsze automatycznie podążało za naszym ruchem w ciemnym korytarzu.  

Bezpieczeństwo i ochrona

Komfort oraz poczucie niezależności i kontroli są ważne, ale niemniej istotne są kwestie bezpieczeństwa. Inteligentny system FIBARO ochroni domowników przed wszelkimi zagrożeniami. Czujnik zalania Flood Sensor połączony z inteligentną nakładką na zawór sprawnie wykryje wyciek wody z uszkodzonej pralki lub zmywarki i automatycznie zakręci główny zawór wody chroniąc dom i sąsiadów przed zalaniem. Z kolei czujniki dymu Smoke Sensor i tlenku węgla CO Sensor donośnym sygnałem dźwiękowym poinformują o wykryciu dymu, nieoczekiwanym podwyższeniu temperatury lub zwiększonym stężeniu tej śmiertelnej i bezwonnej substancji w powietrzu. Rozwiązania smart home pozwolą dodatkowo zdalnie monitorować wejście do domu i przyznawać dostęp do domu np. kurierowi lub serwisantowi bez konieczności angażowania osoby starszej lub podczas gdy my będziemy przebywać w innej części domu unikając kontaktu bezpośredniego. Kurier może pozostawić naszą paczkę w przedpokoju, a dzięki podglądowi ze zintegrowanej kamery mamy pewność, że cała operacja przebiegnie bezproblemowo, a drzwi zostaną zamknięte przez inteligentny zamek zaraz po jego wyjściu.

FIBARO to system smart home, który dzięki bezawaryjnej pracy wszystkich elementów systemu daje pełną kontrolę i swobodę tworzenia rozwiązań odpowiadających na zróżnicowane potrzeby wszystkich domowników. Zarówno aktywny senior, jak i troskliwa córka mieszkająca z dala od starszych rodziców odkryją rozwiązania spełniające ich indywidulne wyobrażenie o łatwiejszej, bezpieczniejszej i bardziej komfortowej przyszłości.