W poprzednim wpisie przybliżone zostały jedne z najczęściej pojawiających się mitów związanych z inteligentnym domem. Nadeszła chwila, by zaprezentować kolejną część przykładów, które pokutują w głowach większości ludzi, którzy spotkali się z terminem „smart home”.

6. Inteligentny dom wiąże mnie na stałe z jednym rozwiązaniem, systemem, producentem

Nic bardziej mylnego. Oba systemy, w ramach których działa smart home FIBARO: Z-Wave i Apple HomeKit, umożliwiają podłączenie dosłownie tysięcy najróżniejszych urządzeń, oferowanych przez setki producentów. Od sterowników zraszaczy do kontrolerów bram wjazdowych. Od Alexy po Asystenta Google. Od systemów alarmowych po urządzenia HiFi – lista produktów wydłuża się z dnia na dzień.

Wydłuża się zresztą nie tylko dzięki producentom, ale także użytkownikom systemu FIBARO. Na stronie marketplace.FIBARO.com znajdziesz przygotowane przez nich skrypty, dzięki którym możliwe jest podłączenie i sterowanie niektórymi urządzeniami (np. systemami audio), dla których nie ma jeszcze rozwiązań producenta.

A dzięki takim urządzeniom jak Smart Implant czy Wall Plug, nawet zupełnie zwyczajne urządzenia mogą stać się „smart”.

7. Smart home to efekciarskie rozwiązanie – gadżet, a nie coś naprawdę użytecznego

Rzeczywiście, smart home może działać bardzo efektownie. Na przykład, wykonawszy gest przed ukrytym za wakacyjnym zdjęciem kontrolerem Swipe, zmienisz kolor oświetlenia w salonie i włączysz muzykę – to z pewnością zrobi wrażenie na gościach!

Jednak system FIBARO jest przede wszystkim użyteczny: może powiadomić Cię o cieknącej w łazience wodzie (i automatycznie zamknąć jej dopływ), poinformować o próbie włamania czy wyłączyć niepotrzebne urządzenia elektryczne, kiedy nie ma Cię w domu, ograniczając zużycie energii.

Smart home to wreszcie także komfort życia. Docenią ją szczególnie właściciele większych domów jednorodzinnych, w których obsługa coraz liczniejszych, instalowanych w nich systemów, staje się czasem wręcz uciążliwa. Bramy, rolety, system alarmowy, ogrzewanie, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, zraszacze ogrodowe – w ujęciu tradycyjnym, wszystkie te systemy są niezależne od siebie, a przełączniki i panele służące ich kontrolowaniu rozsiane w różnych punktach domu. Zintegrowanie ich w ramach jednego systemu, kontrolowanego za pomocą smartfona, asystenta głosowego czy inteligentnie zaprogramowanych przełączników samo w sobie jest sporym ułatwieniem. A to przecież nie wszystko: działanie poszczególnych systemów można automatyzować i łączyć w logiczne sekwencje.

Oświetlenie ogrodu włączające się dopiero po zachodzie słońca? Jak najbardziej. Zraszacze automatycznie podlewające trawniki tylko wtedy, gdy nie są przewidywane opady deszczu? Tak, to także możliwe. Wyłączenie klimatyzacji – by nie marnować energii – gdy otworzysz okno? Automatyczne wyłączanie świateł, kiedy nikt nie przebywa w pomieszczeniach? Włączenie ogrzewania zimą po dłuższej nieobecności i zapalenie świateł w korytarzu i kuchni, gdy otworzy się brama do garażu? Uzbrojenie systemu alarmowego, zamknięcie rolet i wyłączenie wszystkich zbędnych urządzeń elektrycznych, kiedy wychodzisz z domu – za dotknięciem jednego, wygodnie umieszczonego przy drzwiach przycisku? W budowaniu takich scenariuszy ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

8. Inteligentny dom to zagrożenie dla prywatności

Bezpieczeństwo użytkownika jest dla nas absolutnym priorytetem, dlatego w systemie FIBARO stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania, by chronić przed nieautoryzowanym dostępem. Obsługa centrali Home Center wymaga znajomości nazwy użytkownika i hasła, komunikacja jest szyfrowana z użyciem rozwiązań kryptograficznych, a oprogramowanie urządzenia – stale aktualizowane.

Szyfrowana i odpowiednio zabezpieczona jest także komunikacja pomiędzy poszczególnych urządzeniami w Twoim domu oraz wszelkie gromadzone przez system – lokalnie i zdalnie – dane.

Warto tu także podkreślić, że inteligentny dom FIBARO może także działać bez dostępu do Internetu, zachowując niemal pełną funkcjonalność. Jedynym wyjątkiem są te operacje, w realizację których dostęp do Internetu wpisany jest „z definicji”, np. tworzenie danych w chmurze, czy zdalne sterowanie systemem. Sterowanie i zmiany w konfiguracji odbywają się wtedy za pośrednictwem urządzenia mobilnego lub komputera podłączonego do tej samej sieci Wi-Fi, do której podłączona jest centrala Home Center.

9 . Brak prądu uniemożliwia działanie systemu

To prawda, brak prądu uniemożliwia działanie systemu – a przynajmniej tych urządzeń, które są zasilane z sieci. Nic w tym zresztą dziwnego, w takiej sytuacji nie działałyby także tradycyjne elementy instalacji. Elementy zasilane bateryjnie będą działać nadal, chociaż większość z nich utraci wpływ na funkcjonowanie systemu. Na przykład czujnik ruchu Motion Sensor, zaprogramowany tak, by ruch w pokoju powodował zapalenie się światła, w oczywisty sposób nie będzie w stanie włączyć oświetlenia. Jednak już czujnik dymu Smoke Sensor ostrzeże o wykrytym dymie sygnałem dźwiękowym i świetlnym.

A jeśli dodatkowo do zapasowego zasilania – na przykład powszechnie dostępnego UPS – podłączysz centralę Home Center oraz modem/router, to dostaniesz powiadomienie o wykryciu dymu także na swój telefon.

Co więcej, jest możliwe takie skonfigurowanie systemu, by powiadamiał nawet o przerwie w dopływie prądu. Oczywiście w tym celu Home Center oraz modem/router muszą być podłączone do UPS.

Zasilanie awaryjne jest też coraz częściej stosowane do podtrzymania zasilania kluczowych elementów w domu, takich jak kocioł, brama garażowa i wjazdowa czy rekuperator.

10. Rozwiązania smart home należy uwzględnić już na etapie projektu domu lub mieszkania

Uwzględnienie systemu inteligentnego domu już na etapie projektu było praktycznie koniecznością w przypadku przewodowych systemów starszego typu. Ich instalacja była oczywiście możliwa także w gotowych obiektach, ale wiązała się z inwazyjnymi pracami na skalę generalnego remontu.

W przypadku systemu FIBARO tego typu ograniczenia czy niedogodności praktycznie nie istnieją. Owszem, być może optymalną sytuacją byłoby zaplanowanie instalacji już na etapie projektu, ale decyzja późniejsza zmienia bardzo niewiele i nie powoduje istotnych utrudnień. Komunikacja między poszczególnymi elementami jest bezprzewodowa, a zasilanie czerpią albo z baterii, albo z istniejącej instalacji – ich montaż może być więc zupełnie bezinwazyjny. Jako że w ofercie FIBARO znajduje się linia inteligentnych gniazd i włączników Walli, to osobom zainteresowanym wdrożeniem systemu smart home FIBARO, które są jeszcze przed wykonaniem instalacji, zalecamy konsultację z instalatorem, by możliwie najlepiej wykorzystać potencjał systemu i swojego domu.

Ograniczenia związane z łącznością bezprzewodową mogą pojawić się jedynie w największych obiektach, ale i tu istnieje rozwiązanie: efektywny zasięg i wydajność sieci można zwiększyć, stosując dodatkowe centrali Home Center.

W przypadku każdej nowej technologii, także wśród inteligentnego domu narosło wiele niedomówień i często sprzecznych informacji. Przedstawione mity na pewno pomogą każdemu w podjęciu decyzji o zastosowaniu smart home w swoim domu czy mieszkaniu.