Globalna pandemia wymusza na nas wszystkich konieczność zmiany nawyków i przystosowania się do nowych reguł pracy i życia. Przez COVID-19 miliony ludzi na całym świecie pracują w trybie home office. Google i Facebook ogłosiły, że pracownicy tych firm w takim trybie będą pracować do końca roku. Za technologicznymi gigantami mogą pójść inne firmy, co może oznaczać, że praca z domu szybko się nie zakończy. Liczne analizy sygnalizują, że może to stać się w wielu przypadkach trwałym rozwiązaniem. Od tygodni tryb, w jakim przebywamy w domu uległ kompletnemu przedefiniowaniu. To miejsce, w którym pracujemy, uczymy dzieci, spędzamy rodzinnie czas, uczestniczymy w koncertach on-line, ćwiczymy i odpoczywamy. Spędzamy w naszych domach dużo więcej czasu niż kiedykolwiek.

Warto zatem poznać pięć kluczowych powodów, dla których warto zmienić swój „zwykły” dom w ten „inteligentny”

POWÓD 1 – Ochrona 24h

Bezpieczeństwo życia i mienia to powody, dla których klienci najczęściej wybierają systemy automatyki budynkowej. Podczas wyjazdu na urlop wystarczy tylko jedno kliknięcie w ekran smartphone by sprawdzić w aplikacji, czy w domu wszystko w porządku. Sytuacja wygląda bardzo podobnie np. podczas przebywania w biurze – możemy zweryfikować czy nie doszło do wycieku wody z pralki albo zmywarki lub wyłączyliśmy urządzenia z wtyczki przed wyjściem do biura. Ilu z nas zastanawiało się, czy żelazko po prasowaniu koszuli zostało wyłączone. Pojawia się jednak pytanie, czy nadal potrzebujemy takich funkcji, gdy większość czasu spędzamy w domu?  Zdecydowanie „TAK”. Praca, dzieci, obiad, telefon od rodziców… w codziennym zamieszaniu i natłoku zajęć łatwo zapomnieć o włączonym piekarniku czy żelazku – wystarczy chwila, żeby zrobiło się niebezpiecznie! FIBARO Smoke Sensor niezwłocznie po wykryciu dymu włączy alarm, wyśle powiadomienie na telefon i uruchomi awaryjne oświetlenie, dając możliwość szybkiej reakcji na zagrożenie.

Kolejny, bardzo powszechny problem to zalanie mieszkania przez sąsiadów albo sąsiadom. Nikt nie ma z tym  dobrych skojarzeń. Nareszcie jest na to rozwiązanie, o którym jednak nie wszyscy wiedzą. Bezprzewodowy czujnik zalania FIBARO poinformuje o wykryciu pierwszych kropli wody w kuchni czy łazience. Głośny dźwięk czy też powiadomienie, jakie otrzymamy na telefon umożliwią reakcję zanim będzie za późno. To gwarantowana ochrona przed skutkami zalania, czasem straconym na formalności związane z dochodzeniem odszkodowania, spotkaniami z ubezpieczycielem i koniecznym remontem domu! Warto zabezpieczyć się przed stresem i szkodami jakich przyczyną bywa zwykle chwila nieuwagi, lub awaria sprzętów.

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna dla naszego zdrowia jest odpowiednia jakość powietrza, którym oddychamy – także we własnym domu. Czujnik jakości powietrza, wykrywając podwyższone normy od razu o tym powiadomi i automatycznie uruchomi oczyszczacz powietrza, dbając o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.

Inteligentne rozwiązania są także bardzo pomocne w obszarze bezpieczeństwa naszego mienia – monitoring posesji oraz system alarmowy uruchomiony w strefach, które są mniej uczęszczane będzie zapewnieniem spokojnego snu rodziny. Wygodna funkcja monitoringu z kamer pozwala sprawdzić, czy wokół domu wszystko w porządku w momencie, gdy my spokojnie przebywamy na kolejnym “zdalnym” spotkaniu. Zewnętrzne czujniki ruchu mogą powiadomić nas gdy ktoś w najmniej oczekiwanym momencie zacznie „zwiedzać” nasz ogródek, a system automatycznie uruchomi oświetlenie ostrzegawcze.

POWÓD 2 – Obsługa kuriera, serwisanta, dostawcy, zdalne otwarcie drzwi

Sytuacja, którą wymusiła na nas obecna rzeczywistość wymaga, aby znacznie ograniczyć kontakty międzyludzkie, a jeśli są konieczne przeprowadzać je należy w maksymalnie “zdalny” lub “bezkontaktowy” sposób. Sporo zakupów robimy online z dostawą kuriera. Wizyty w restauracjach stały się niemożliwe, a nadmiar wolnego czasu w domu spowodował, że w ruch poszły wszystkie kuchenne urządzenia, które pracują na zdwojonych obrotach. Kto nie zna sytuacji, w której w najbardziej nieoczekiwanym momencie coś się psuje i wymaga naprawy?

Także w powyższych sytuacjach z pomocą przychodzą inteligentne rozwiązania – dzięki nim możemy zdalnie monitorować wejście do domu, przyznać dostęp do wejścia do korytarza czy na posesję np. kurierowi, podczas gdy my będziemy czekać w innej części domu unikając kontaktu bezpośredniego. Dostawca naszego ulubionego tajskiego dania może zostawić nam obiad w przedpokoju, a dzięki systemowi mamy pewność, że cała operacja przebiegnie bezproblemowo, bezpiecznie dla obu stron, a drzwi zostaną zakluczone przez inteligentny zamek po wyjściu.

POWÓD 3 – Nowy wymiar wygody

Kwestie wygody zawsze pozostają aktualne, ale stają się szczególnie ważne w sytuacji, gdy w domu nagle robi się bardzo tłoczno i każdy realizuje swoje obowiązki. Inteligentny system w obliczu domowego chaosu potrafi złagodzić nastrój odpowiednim oświetleniem czy nastrojową muzyką. Oświetlenie może dostosowywać się automatycznie do natężenia światła naturalnego, podobnie rolety, które samoczynnie będą reagować na nasłonecznienie. Kto z nas nie zna uczucia, kiedy znaleźliśmy już idealną pozycję do leżenia na kanapie, serial już trwa i nagle dostrzegamy, że światło w drugiej części mieszkania pozostaje zapalone. Jeden ruch w aplikacji i światło zgaszone, a my nie musimy wstawać z kanapy. Uczucie wyjątkowej wygody – bezcenne.

POWÓD 4 – Rozrywka na najwyższym poziomie

Rozrywka i wygoda często idą w parze. Nie inaczej jest w przypadku inteligentnych rozwiązań FIBARO. W okresie, gdy w domu przebywamy o wiele dłużej warto pomyśleć o dostarczeniu sobie odpowiednich wrażeń, które urozmaicą wolny czas. Włączenie filmu na Netflix i kliknięcie w ekran telefonu może spowodować, że zostaną opuszczone rolety, a światło w pomieszczeniu zostanie równocześnie przyciemnione. Impreza w gronie najbliższych ze znajomymi połączonymi przez FaceTime czy Skype? Wciśnięcie jednego przycisku zmieni każdy pokój w przestrzeń klubową – kolor oświetlenia zostanie zmieniony, a system audio zadba o odpowiednie odczucia do słuchania muzyki i tańczenia, nawet w pojedynkę.

POWÓD 5 – Wygodna niezależność seniorów – czyli nowe możliwości zdalnej opieki

Często nasi starsi rodzice czy dziadkowie mieszkają z dala od nas, więc w obecnej sytuacji opieka nad nimi jest wyjątkowo utrudniona. Osoby starsze i przewlekle chore są zaliczane do tzw. grupy ryzyka, która musi być otoczona szczególną troską i środkami ostrożności. Czasami uproszczenie ich codziennych czynności poprzez automatykę oraz nieuciążliwy monitoring znacznie podniesie ich komfort i bezpieczeństwo życia. Mogą być to proste czynności takie jak zapalanie świateł, powiadomienia, weryfikacja zamknięcia drzwi lub nawet sterowanie głosowe. Z drugiej strony my, jako dzieci czy wnuczęta, poczujemy się spokojniej, gdy w odpowiednim momencie otrzymamy powiadomienie lub podsumowanie o zdarzeniach z danego dnia.

Jak rozpocząć przygodę z inteligentnym domem w obecnej rzeczywistości dystansu społecznego?

W aktualnej sytuacji dystansu społecznego ludzie szczególną wagę przywiązują do możliwości realizacji zakupów on-line. Nowego znaczenia nabiera prostota rozwiązań, zapewnienie bezpieczeństwa dla siebie i swojej rodziny, szczególnie dla starszych rodziców, czy dziadków. W odpowiedzi na te potrzeby FIBARO oferuje na Allegro trzy zestawy inteligentnego domu: Smart Wygoda, Smart Bezpieczeństwo oraz Smart na Start. Co ważne, pakiety zawierają usługę konfiguracji systemu zdalnie lub osobiście przez instalatora z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Więcej o pakietach:

https://www.fibaro.com/pl/products/pakiet-smart-na-start/

https://www.fibaro.com/pl/products/pakiet-smart-bezpieczenstwo/

https://www.fibaro.com/pl/products/pakiet-smart-wygoda/