Smart home dla każdego oznacza coś innego. Dla jednych to sterowanie oświetleniem i roletami, inni z kolei myślą o oszczędnościach związanych z lepszym zarządzaniem ogrzewaniem. Jeszcze inni chcą, aby każde możliwe urządzenie w domu było połączone i kontrolowane przez jeden system. W tym gronie znajdują się najbardziej zaangażowani użytkownicy FIBARO Home Center, którzy chcą realizować swoje nieszablonowe pomysły i dzielić się własnymi rozwiązaniami. Właśnie dla nich oraz dla tych, którzy chcą wykorzystać rezultaty tej twórczości, udostępniliśmy platformę FIBARO Marketplace.

Czym jest marketplace i co oferuje?

FIBARO Marketplace daje twórcom rozszerzeń do Home Center możliwość dzielenia się nimi z innymi użytkownikami. Obecnie dostępne są dwa rodzaje usprawnień zwiększających możliwości smart home: urządzenia wirtualne oraz sceny. Te pierwsze umożliwiają podłączenie do Home Center urządzeń oraz usług, które nie są standardowo wspierane przez centralki Home Center. Z kolei sceny to swego rodzaju uszyte na miarę aplikacje realizujące zaawansowane funkcjonalności dopasowane do specyficznych potrzeb czy konfiguracji sprzętowych.

Home Automation dopiero zaczyna swoją drogę pod strzechy, zatem istnieje wiele rozwiązań, standardów i protokołów nie zawsze ze sobą zgodnych. Dzięki połączeniu otwartości i możliwości zaawansowanej personalizacji FIBARO Home Center oraz nieprzeciętnej kreatywności naszych użytkowników powstają unikatowe rozwiązania, które całkowicie zmieniają oblicze niejednego inteligentnego domu. Dla zaawansowanych użytkowników ograniczeniem jest tylko ich wyobraźnia, a ci bardziej wygodni mogą korzystać z efektów pracy tych pierwszych.

integracja google assistant

Idea automatyzacji domu

Bardzo często zdarza się, że nasi użytkownicy chcą zautomatyzować i zintegrować z naszym systemem jakiś produkt niekojarzony ze smart home. Często takie urządzenie ma być elementem większej sekwencji lub sceny. Istnieje wiele powodów i przyczyn automatyzacji, najważniejszą jest jednak potrzeba wykorzystania już posiadanych urządzeń w nowy i nieszablonowy sposób.

Jeśli chodzi o automatykę domową, najczęściej mamy w niej do czynienia z prostymi systemami i schematami, pozwalającymi zdalnie sterować pracą pojedynczych urządzeń. Zazwyczaj dokonuje się tego za pomocą aplikacji mobilnej lub innego interfejsu sterującego. Już tak prosta automatyzacja jak zdalne włączanie i wyłączenie urządzeń potrafi usatysfakcjonować niejednego z nas. Lecz apetyt rośnie w miarę jedzenia…

W naszej opinii system smart home powinien być maksymalnie dopasowany do potrzeb mieszkańców konkretnego domu. Domy różnią się bowiem wielkością, układem i innymi aspektami. Jeśli nałożymy na to różne potrzeby i oczekiwania użytkowników, jasne staje się to, że nie jest możliwe stworzenie systemu, który po wyjęciu z pudełka odpowiedziałby na wszystkie te wymagania.

Można natomiast zbudować taki system, który umożliwiałby użytkownikom realizację ich potrzeb we własnym zakresie. Taką możliwość ma każdy użytkownik systemu FIBARO, poczynając od tych mniej zaawansowanych, poprzez bardziej doświadczonych – wszelkiej maści geeków i nerdów, którzy chcą realizować swoje najbardziej szalone pomyły. My dajemy im taką szansę.

Społeczność użytkowników smart home

Sceny i wirtualne urządzenia dla Home Center tworzy się za pomocą języka LUA. Jest on stosunkowo łatwy w nauce, wybacza błędy i pozwala w zwięzłej formie zapisać bardzo rozbudowane formuły. Z perspektywy jakości działania automatyki domowej ważne jest to, że jest bardzo efektywny i relatywnie mało obciąża pamięć i procesor centralek Home Center.

Gdyby ktoś chciał rozpocząć swoją przygodę z integracjami, zachęcamy do skorzystania z naszego tutoriala i dokumentacji (wymaga logowania), które w prosty sposób wyjaśniają, na czym polega tworzenie urządzeń wirtualnych i scen z wykorzystaniem FIBARO Home Center.

TUTORIAL DOKUMENTACJA

Międzynarodowa społeczność skupiona wokół marki FIBARO jest bardzo zaangażowana w tworzenie nowych rozwiązań. Jej członkowie dzielą się swoimi pomysłami i realizacjami praktycznie codziennie. Dotychczas wykorzystywali do tego celu fora internetowe, które choć są potężnym narzędziem, to jednak wymagają czasu na znalezienie najlepszych rozwiązań. W przypadku społeczności FIBARO oznacza to również korzystanie z wielu forów poszczególnych krajów, co znacząco utrudnia i wydłuża czas poszukiwań.

Te wyzwania stały się motorem do stworzenia dedykowanego narzędzia pomagającego twórcom łatwiej dzielić się owocami swojej pracy, a mniej zaawansowanym użytkownikom łatwiej z nich korzystać.

integracja amazon alexa

Marketplace

Marketplace to narzędzie, które służy do łatwego wyszukiwania i pobierania najciekawszych urządzeń wirtualnych i scen. W założeniach platforma przypomina sklepy z aplikacjami które znamy z  telefonów komórkowych. Każdy znajdujący się tam element jest opisany w spójny i jednolity sposób, co znacząco ułatwia odnalezienie pożądanego rozwiązania. Nie ma potrzeby szukania tych informacji na własną rękę i żmudnego przekopywania się przez długie dyskusje na forach.

Marketplace to narzędzie proste i przejrzyste. Podoba Ci się scena lub urządzenie wirtualne? Wystarczy kilka klinięć i możesz się cieszyć większą funkcjonalnością swojego systemu smart home.

Zespół FIBARO dba o to, aby wszystkie elementy trafiające do FIBRO Marketplace były w pełni i przejście opisane, tak aby nie było wątpliwości co do przeznaczenia i sposobu działania danego elementu. Weryfikacja odbywa się również w samym środowisku społeczności, które ocenia wzajemnie swoje pomysły i dokonuje ratingu poszczególnych rozwiązań. Wybrane elementy są oznaczane znakiem FIBARO Choice informującym o wysokiej jakości rozwiązania. W kolejnym wpisie zaprezentujemy wybór najciekawszych pozycji z marketplace, które z pewnością przypadną do gustu bardziej wymagającym użytkownikom systemu FIBARO.